Prenatal tanıda sık görülen anöploidilerin multiplex ligation-dependent amplification (mlpa) yöntemi ile saptanması
Determining the common prenatal aneuploidies by using multiplex ligation-dependent amplification (mlpa) technique
  1. Tez No: 195073
  2. Yazar: HÜSEYİN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. M. HAMZA MÜSLÜMANOĞLU, Y.DOÇ. BEYHAN DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gelismis ülkelerde kromozom anomalilerinin sebep oldugu sendromların prenatal tanısı obstetrik takibin önemli bir parçasıdır. Anöploidi tanı testlerinde altın standart, klasik kromozom analizidir (karyotipleme). Bununla birlikte Florasan In Situ Hibridizasyon ( FISH ) ve short tandem repeats (STRs) analizleri moleküler sitogenetik ve moleküler genetik testler olarak spesifik anomalilerin tanısında rutin uygulamada kullanılmaktadır. MLPA; farklı DNA dizilerinin tek bir reaksiyonda relatif kantitasyonuna imkan veren yeni bir teknik olarak ortaya çıkmıstır. Retrospektif ve prospektif olarak yapılan çalısmamızda anöploidi riski tasıyan 500 gebeden alınan amniyon sıvısında MLPA teknigi kullanılarak 13., 18., 21., X ve Y kromozomlarının doz tayini yapılmıstır. Çalısmamızda, riskli gebelerden alınarak Ana Bilim Dalı'mıza gönderilen amniyotik sıvıdan 2 cc ayrılarak fetal hücrelerin DNA ları ekstrakte edilmistir. Fetal DNA daki 13., 18., 21., X ve Y kromozomlarının dozajlarının belirlenmesi amacı ile bu kromozomlara spesifik probların PCR ile amplifikasyonu yapılmıstır. Elde edilen PCR ürününde 310 Prizm Genetic Analyzer cihazında Gene Mapper programı kullanılarak amplifiye olan probların miktarını gösteren pikler elde edilmistir. Piklerin alanları Coffalyser programı ile analiz edilerek adı geçen kromozomların doz tayini yapılmıstır. MLPA teknigi ile elde edilen sonuçlar rutin yöntemlerle elde edilen sonuçlar ile karsılastırılarak testin sensitivitesi ve spesifitesi belirlenmistir. MLPA tekniginin rutinde kullanılabilirligi sınanmıs ve yeni yöntemin rutinde kullanılan yöntemlere göre avantaj ve dezavantajları belirlenmistir. Yapılan çalısma sonrasında örneklerin 480 tanesinde MLPA yöntemi ile sonuçlar tayin edilebilmistir. Triploidi saptanan bir olgu (69,XXX) dısındaki, tüm olgu örneklerinde karyotip sonuçları ile MLPA sonuçları uyumlu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Prenatal diagnosis of chromosome syndromes is a long established part of obstetric care in developed countries. Karyotyping has provided the gold standard as a diagnostic test. Nevertheless, molecular tests, such as fluorescent in situ hiybridisation (FISH) and short tandem repeats (STRs) analysis, are now in common practice for the diagnosis of spesific abnormalities. MLPA is a new technique, that provides relative quantification of different DNA sequences by a single tube reaction. In our study, we determined retrospectively and prospectively the dosages of 13., 18., 21., X and Y chromosomes from amniocentesis samples of 500 pregnants by using MLPA technique. The DNA is extracted from 2 ml amniotic fluid samples of pregnancies at increased risk of aneuploidy that are referred to our department. The PCR reactions by using chromosomes 13., 18., 21., X and Y specific probes performed to quantify the amounts of these chromosomes in fetal DNAs. The amount of peaks related with the amplified probes analysed by using Gene Mapper Programme in 310 ABI Prism Genetic Analyser System and then each peak area analysed by the Coffalyser programme to determine doses of chromosomes 13., 18., 21., X and Y. By comparing the MLPA-detected results and the findings from conventional cytogenetic analyses, we determined the specifity and sensitivity of the MLPA technique and the usage of the MLPA technique as a routine diagnostic method for aneuploidy detection. There was 480 conclusive MLPA tests. Results were concordant with those of karyotyping with the exception of the 69, XXX karyotyped sample.