Akut strok ile plazminojen aktivatör inhibitör tip-1 (pai-1) geni 4G/5G polimorfizmi ve plazma pai-1 enzim aktivitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of association between acute stroke and plasminogen activator inhibitor type-1 (pai-1) gene 4G/5G polymorphism and plasma pai-1 enzyme activity
  1. Tez No: 195075
  2. Yazar: BANU KÜÇÜKARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VEYSİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısma akut strok hastalarında plazminojen aktivatör inhibitör tip-1 (PAI-1)geni 4G/5G polimorfizmi dagılımı ve plazmada PAI-1 enzim aktivitesini belirlemek vearalarında bir iliski olup olmadıgını belirlemek amacıyla yapıldı.Çalısmada akut strok (iskemik ve hemorajik) tanısı konmus 253 hasta ile kontrolamaçlı kullanılmak üzere 80 saglıklı kisi olmak üzere toplam 333 kisiden elde edilengenomik DNA'lar kullanıldı. Genomik DNA'lar venöz kandan tuz yöntemi kullanılarakelde edildi. DNA'lar 4G ve 5G alellerine özel primerler kullanılarak PCR yöntemi ileçogaltıldı. PCR ürünleri % 2 agaroz jel elektroforeze tabi tutularak CCD kamera iledegerlendirildi. Plazma plazminojen aktivatör inhibitör tip-1 enzim aktivitesi ELISAyöntemiyle ölçüldü. Sonuçlar student t-testi, 2, tek yönlü varyans ve stepwise regresyonanalizleri ile degerlendirildi.Arastırmada; akut strok hastaları ile kontrol grubunda PAI-1 geni 4G5G genotipsıklıgı diger genotiplere göre düsük bulundu. PAI-1 enzim aktiviteleri hastalardakontrol grubuna göre önemli derecede yüksek olarak belirlendi. Hastalar arasında4G5G genotipi sıklıgı en az olmasına karsılık bu genotipe sahip bireylerde PAI-1 enzimaktivitesinin en yüksek oldugu, buna karsılık 4G4G genotip sıklıgı en fazla olmasınaragmen bu genotipe sahip bireylerde plazma PAI-1 enzim aktivitesinin en düsük oldugubelirlendi. Plazma PAI-1 enzim aktivitesi artısına homosistein düzeylerinin % 65 pozitifetkili oldugu belirlendi.Sonuç olarak, PAI-1 geni 4G/5G genotipleri ile plazma PAI-1 enzim aktivitesiarasında strok açısından bir iliski saptanmadı. Buna ragmen, PAI-1 geni 4G/5Ggenotipleri, plazma PAI-1 enzim aktivitesi ile homosistein düzeyi tesbitinin kisilerinileride strok geçirip geçirmeyeceginin belirlenmesinde önemli yardımcı kriterlerolabilecegi belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine plasminogen activator inhibitor type-1(PAI-1) gene 4G/5G polymorphism and plasma PAI-1 activity in acute stroke patients,and to establish whether there is an association between this polymorphism and plasmaactivity.In this study 253 acute stroke patients and 80 healthy subjects as a control of 333genomic DNA were analysed. Genomic DNA was prepared from peripheral blood byusing salt method. DNA?s were amplified by PCR method using primers spesific for 4Gand 5G alleles. PCR products were seperated by 2 % agarose gel electrophoresis andvisualized by CCD camera. PAI-1 enzyme activities were measured by ELISA method.The results were evaluated statistically by using student t-test, 2 test, one way analysisof variance and stepwise regression analysis.In this study; frequency of PAI-1 gene 4G5G genotype was found low both inpatients and controls. PAI-1 enzyme activities were increased significantly in acutestroke patients according to controls. While 4G5G genotype frequencies were lowest,patients carrying this allele had highest plasma PAI-1 enzyme activity. Although 4G4Ggenotype frequencies were highest, patients carrying this allele had lowest plasma PAI-1enzyme activities. Homocystein levels had 65% positive effect plasma PAI-1 enzymeactivities.Consequently; any association between PAI-1 gene 4G/5G genotypes and plasmaPAI-1 enzyme activities according to stroke is determined. Although, determining PAI-1gene 4G/5G genotypes, plasma PAI-1 enzyme activities and homocystein levels is definedas important accessary criterias would determine future stroke risk.