Tekrarlayan pulmoner tromboemboli olgularında risk faktörlerinin nüks üzerine etkisi
Effect of risk factors on recurrence in recurrent pulmonary thromboemboli cases
  1. Tez No: 654379
  2. Yazar: MUTLU ONUR GÜÇSAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN TATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Miyokard infarktüsü (MI) ve inme sonrası 3. sıklıkta izlenen kardiyovasküler hastalık olan pulmoner tromboembolizm (PTE) tedavi edilmezse %30' lara varan bir mortaliteye sahiptir. Tekrarlayan PTE durumunda bu morbidite ve mortalite oranları daha da yükselmektedir. Tekrarlayan PTE, özellikle herhangi bir risk faktörü saptanmamış hastalarda karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalar kalıtsal risk faktörleri ve aile öyküsü açısından sorgulanmalıdır. Akut PTE hastalarında kalıtsal ve edinsel risk faktörlerinin tespiti ve yönetimi, nüks riskini belirlemek ve azaltmak adına oldukça önemlidir. Bu düşünceden yola çıkarak; çalışmamızda PTE hastalarında nükse neden olan risk faktörlerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi' nde (SUAM) 01.07.2014-01.07.2019 tarihleri arasında akut pulmoner tromboemboli tanısı ile yatarak tedavi gören hastalar; ilk kez pulmoner tromboemboli tanısı alıp hastaneye yatanlar (n:1286) bir grup, tekrarlayan akut pulmoner tromboemboli tanısı alıp hastaneye yatanlar (n:166) ise bir diğer grup olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar demografik veriler, klinik ve laboratuvar bulguları, edinsel ve kalıtsal risk faktörlerinin varlığı, tercih edilen tedavi yöntemi açısından tarandı. Normal dağılıma uyan veriler için Student t testi, normal dağılıma uymayanlar için Mann- Withney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Chi- square ve Fishers Exact test kullanıldı. Tek değişkenli analizde istatistiksel anlamı olan parametrelerin pulmoner tromboemboli hastalarında nüks için öngörü değerleri çok değişkenli lojistik regresyon analizi yöntemi ile belirlendi. Sonuçlar %95 güven aralıkları ile birlikte sunuldu. Bulgular: Çalışmaya toplam 1452 hasta alındı. Hastaların %11,4' ünün tekrarlayan PTE hastası olduğu görüldü. Tekrarlayan PTE grubundaki hastalarının yaş ortalaması 65,0 iken; ilk PTE grubundaki hastaların ise 64,0 idi. Tekrarlayan PTE grubundaki hastalarının %48,8' i erkek, %51,2' si kadın iken; diğer grubun %51,5'i erkek, %48,5' i kadındı. Klinik olarak sınıflandırıldığında tüm hastaların %7'si masif grupta, %19,9' u submasif grupta ve %73,1' i ise nonmasif grupta yer almaktaydı. Hastaların bulunduğu klinik evre açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,432). PTE tanılı hastaların %29,2' sinde eşlik eden derin ven trombozu (DVT) tespit edildi. Her iki grup DVT varlığı açısından karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı istatistiksel fark izlenmedi (p=0,913) Yapılan istatistiksel analizler sonucunda tekrarlayan PTE grubundaki hastaların vücut kitle indekslerinin (VKİ) ilk PTE grubundaki hastalara göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü (p=
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary thromboembolism (PTE), which is the third most common cardiovascular disease after myocardial infarction (MI) and stroke, has a mortality rate of up to 30%, if not treated. In the case of recurrent PTE, the morbidity and mortality rates increase. Recurrent PTE shows up especially in patients without any risk factors, defined as idiopathic cases. In these patients, particularly genetic risk factors should be carefully investigated. The detection and management of genetic risk factors as well as acquired risk factors are also very important in determining the risk of recurrence. Setting forth on this idea, our study aimed to identify acquired and/or genetic risk factors that lead to recurrence in PTE patients. Materials and Methods: Patients treated inpatiently with the diagnosis of acute pulmonary thromboembolism at the University of Health Sciences (SBU), Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Medical Practice and Research Center (SUAM) between 01.07.2014-01.07.2019 were divided into two groups: those hospitalized with the diagnosis of pulmonary thromboembolism for the first time (n: 1286) and those hospitalized for recurrent acute pulmonary thromboembolism (n: 166). The patients in both groups were analyzed for demographic data, clinical and laboratory findings, the presence of acquired and/or genetic risk factors, and the preferred treatment method. The student's t-test was used for normally distributed data, while the Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data. The chi- square and Fisher's Exact tests were used to compare categorical variables. The predictive values of statistically significant parameters in the univariate analysis for recurrence in patients with pulmonary thromboembolism were determined using the multivariate logistic regression analysis method. The results were presented with 95% confidence intervals. Results: The study included a total of 1,452 patients. Of the patients, 11.4% were recurrent PTE patients. While the mean age of the patients in the recurrent PTE group was 65.0 years, the mean age of the patients in the first PTE group was 64.0 xi years. Of the patients in the recurrent PTE group, 48.8% were male and 51.2% were female, while in the other group, 51.5% were male and 48.5% were female. Of all patients, 7% were in the massive group, 19.9% were in the submassive group, and 73.1% were in the non-massive group when classified clinically. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of the clinical stage of the patients (p = 0.432). Of the patients diagnosed with PTE, 29.2% had concomitant deep vein thrombosis (DVT). When both groups were compared in terms of the presence of DVT, no statistically significant difference was found between them (p = 0.913). The statistical analysis revealed that the body mass index (BMI) of the patients in the recurrent PTE group was higher than that of the patients in the first PTE group (p =