Bor bileşiklerinin lösemi hücrelerine ve normal lenfositlere olan etkisinin hücre kültüründe ve transmission (geçirimli)elektron mikroskobunda incelenmesi
The investigation of the effects boron compounds on leukemic cells and normal lymphocytes in cell culture and transmission electron microscope
  1. Tez No: 195074
  2. Yazar: ZERRİN CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GÜLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda malignansiler üzerine etkilerinin ortaya çıkmasından dolayı bor bileşiklerine olan ilgi gittikçe artmaktadır. Bor bileşiklerinin kanser hücreleri üzerinde proteozom inhibitörü olarak çalıştığı birçok çalışmada gösterilmiştir (13). Çalışmamızda sağlıklı insan lenfositleri ve HL-60 (lösemi) hücreleri üzerinde borik asit ve sodyum tetra borat (boraks) bileşiklerinin etkilerini ayrı ayrı MTT, Neutral Red, Akış hücremetre ve Geçirimli elektron mikroskobunu kullanarak değerlendirdik. Sitotoksik etkilerini saptamak için 100, 250, 500, 1000 ?M konsantrasyonlarda hücrelerimize borik asit veya sodyum tetra borat verdik ve bunun için MTT yöntemini kullanıldık. Borik asitte 500 ?M'da % 50, sodyum tetra boratta ise ölü hücre oranının % 40' lara ulaştığını bulduk. Diğer taraftan kontrol olarak kullandığımız sağlıklı insan lenfositlerinde bu oran en yüksek dozda bile % 20' leri geçmemektedir. Lizozomal aktivite açısından etkileri görebilmek için de hücrelerimizi nötral kırmızısı boyasıyla boyadık. Aynı konsantrasyonlarda her iki bileşikte de % 10 kadar lizozomal aktivitede bir azalış saptadık. Sağlıklı insan lenfositlerinde ve lösemi hücrelerinde borik asit ve sodyum tetra boratın apoptotik etkisini akridin oranj ile akış hücremetrede değerlendirdik. Borik asitin 1000 ?M olan konsantrasyonunda sağlıklı lenfositlerde % 2,5, HL-60 hücrelerinde % 8,8 apoptotik etki bulduk, sodyum tetra boratta ise 1000 ?M da sağlıklı lenfositlerde % 3,1, HL-60 hücrelerinde ise % 4,9 apoptotik etki bulduk. Bor bileşiklerinin akut lösemi hücreleri üzerindeki ince yapı değişikliklerini saptayabilmek için transmission (geçirimli) elektron mikroskobunda inceledik. Borik asit 500 ?M konsantrasyonunda hem akut lösemi hücrelerinde hem de lenfositlerde çift nukleus ve mikronukleus oluşturdu. Akut lösemi hücrelerinde mitokondrilerin boyutlarında büyüme, kristalarında deformasyonlar ortaya çıktığını saptadık. Bizim sonuçlarımıza göre, sağlıklı lenfositlerle akut lösemi hücrelerini kıyasladığımızda bor bileşikleri lösemi hücrelerine daha etkilidir ve bu toksik etkiyi mitokondriler üzerinden göstermektedir
Özet (Çeviri)
Recently, as the effects of malignancies have come out, the attention on boron compounds has been taken and is gradually increasing. There are experiments in which boron compounds work as a proteosom inhibitor on cancer cells (13). In our study, we investigated the effects of boric acid and sodium tetra borate on MTT, Neutral Red, Flow cytometry, transmission electron microscope methods on acute leukemia cell lineage and healthy human lymphocyte. We used MTT method to evaluate cytotoxic effect by following the one night incubation of leukemic cells in 100, 250, 500, 1000 ?M concentrations with boric acid and sodium tetra borate. We found that in boric acid at 500 ?M there were dead cells at the rate of % 50 and in sodium tetra borate at the rate of % 40. On the other hand, in healthy human lymphocytes used as a controller this rate did not reach % 20s even in the highest concentration. In terms of lysosomal activity to see the effects we dyed the cells with the neutral red by following the one night incubation of boric acid and sodium tetra borate in 100, 250, 500, 1000 ?M concentrations. We detected a decrease % 10 in both compounds in the same concentrations and in the lysosomal activity. We evaluated the apoptotic effect of boric acid and sodium tetra borate to lymphocyte and leukemic cell line by flow cytometry using acridine orange methods. Apoptotic effect was found boric acid 1000 ?M concentration % 2,5 in normal lymphocyte, 1000 ?M concentration % 8,8 HL-60 cell lines and sodium tetra borate 1000 ?M concentration % 3,1 normal lymphocyte, 1000 ?M concentration % 4,9 HL-60 cell lines respectively. We examined the boron compounds by means of transmission electron microscope method to detect their effects on the acute leukemia cells. We observed that boric acid in 500 ?M concentration caused the double nucleus and micronucleus formation in both acute leukemia cells and lymphocytes. We determined that an expanding in the dimension of mitochondrium and a deformation in cristas appeared. According to our results, boron compounds show a toxic effect on the acute leukemia cells with comparing normal lymphocyte and this effect is via with the mitochondrial pathway.