Endobronşial lezyonların bronkoskopik incelenmesinde 19-gauge histoloji ve 22-gauge sitoloji iğnelerinin tanı değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 195085
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET MERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZETFiberoptik bronkoskopi, endobronşiyal lezyonların tanısında kullanılan en yaygınyöntemdir. İleriye dönük olarak yaptığımız bu çalışmada, endobronşiyal malignitelerintanısında bronşiyal biyopsi ile birlikte Wang 22-gauge ve 19-gauge iğne aspirasyonlarınınduyarlılığı ve 22-gauge ve 19-gauge iğne aspirasyonları arasında farklılık olup olmadığıkarşılaştırıldı..İleriye dönük olarak yapılan çalışma, fiberoptik bronkoskopi boyunca endobronşiyalgörülebilir lezyonlarda bronşiyal biyopsi, 19-gauge iğne aspirasyonu ve 22-gauge iğneaspirasyonlarının duyarlılığını karşılaştırmak için yapıldı. Bronkoskopi boyunca endonroşiyallezyonu olan 80 hasta kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm hastalara fiberoptik bronkoskopiyle22-gauge ve 19-gauge iğne aspirasyonları yapıldı. Biyopsi, hastalardan 50'ne uygulandı. Herbir tekniğin duyarlılığı karşılaştırıldı. Aynı zamanda, birçok yöntem uygulandığı zamanbronkoskopinin duyarlılığı ileriye dönük olarak karşılaştırıldı.Çalışmaya alınan 80 hastadan 58'ine malignite tanısı kondu. Biyopsiyle 43 hastaya,19-gauge iğne aspirasyonu ve 22-gauge iğne aspirasyonu ile 48 hastaya kanser tanısı konuldu.Bronşiyal biyopsinin duyarlılığı %86 idi. Biyopsinin, 22-gauge iğne aspirasyonu ilekombinasyonuyla bu duyarlılık %90'a, 19-gauge iğne aspirasyonu ile kombinasyonuyla%88'e çıktı. Fakat, istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p=1.0). Submukozal-peribronşiyalbronkojenik karsinomların belirlenmesinde iğne aspirasyonları ve forseps biyopsininkombinasyonuyla maksimal tanısal oran elde edildi (%100) (p0.05)Endobronşiyal akciğer kanserlerinde, transbronşiyal iğne aspirasyonu tanısal oranıartırmak için geleneksel tanı yöntemleriyle birlikte kullanılabilecek güvenli bir yöntemdir veözellikle submukozal-peribronşiyal hastalıklarda değerli bir tanısal araç olarak göz önündebulundurulmalıdır. Bu çalışmada, en yüksek tanısal oran transbronşiyal iğne aspirasyonları veforseps biyopsinin birlikte kullanılmasıyla elde edildi. Fakat, endobronşiyal lezyonlara tanıkonma oranları açısından 22-gauge ve 19-gauge iğne aspirasyonları arasında farklılıkgözlenmedi.5
Özet (Çeviri)
SUMMARYFiberoptic bronchoscopy is the most common modality used to diagnoseendobronchial carcinoma. The authors prospectively compared the sensitivitiy of Wang 22-gauge needle aspiration and 19-gauge needle aspiration with bronchial biopsy and whetherthere was difference between 22-gauge and 19- gauge needles aspirations in the diagnosis ofendobronchial malignancyA prospective trial comparing the sensitivity of 22-gauge needle aspiration, 19-gaugeneedle aspiration and bronchial biopsy during fiberoptic bronchoscopy for endobronchiallyvisible lung tumor was conducted. The authors enrolled 80 consecutive patients withendobronchial abnormalities identified during bronchoscopy. All patients in the studyunderwent fiberoptic bronchoscopy that included 22-gauge needle aspiration, and 19-gaugeneedle aspiration. Of them 50 patients were employed bronchial biopsy. The sensitivities ofthe individual techniques were compared. The sensitivities of bronchoscopy were alsoprospectively compared when multiple sampling techniques were employed.Malignancy was present in 58 of 80 study patients. Cancer was diagnosed in 48patients by 22-gauge needle aspiration and 19-gauge needle aspiration, 43 patients bybronchial biopsy. The sensitivity of a strategy employing bronchial biopsy was 0.86. Theaddition of 22-gauge and 19-gauge needle aspirations to bronchial biopsy increased thesensitivity to 0.90 and 0.88, respectively. But the difference was not statistically significant(p=1.0) The maximal diagnostic yield is obtained by the combination of needle aspirationsand forceps biopsy in the detection of submucosal or peribronchial broncogenic carcinoma(%100) (p0.05)In endobronchial lung cancers, transbronchial needle aspiration is a safe method thatcan be used together with conventional diagnostic procedures to increase the diagnostic yieldand should be considered a valuable diagnostic tool, particularly in cases of submucosal-peribronchial disease.The highest rate of diagnostic yield in this study was obtained using acombination of forseps biopsy and transbronchial needle aspirations. But there was nodifference for increasing diagnostic yield in patients with visible endobronchial lesionsbetween 22-gauge and 19- gauge needles.6