Kronik aktif hepatit B vekronik aktif hepatit C'li hastalarda aktivite indeksi ile serumdaki tümör nekrotizan faktör alfa seviyesi arasındaki ilişki
The relationship between activity index and serum tumor necrosis factor alpha levels in patients with chronic active hepatitis B and chronic active hepatitis C
- Tez No: 195084
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT OKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada kronik aktif hepatit B ve C infeksiyonlu hastalarda, karaciğerbiopsisinde iltihabi aktivite indeksi ile aynı hastaların serumlarındaki Tümör nekrotizanfaktör alfa seviyesi arasında ilişki olup-olmadığını araştırdık.Çalışma, 30 kronik aktif hepatit B'li, 25 kronik aktif hepatit C'li ve 25 sağlıklıkontrol grubuyla yapıldı. Karaciğer biopsisi yapılan hepatitli hastalardan serum örnekleritoplandı. Kontrol grubundakilerin karaciğer fonksiyon testleri normal ve viral panelinegatif idi. TNF-alfa, ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Biopsinin değerlendirilmesinde Knodellhepatik aktivite indeksi kullanıldı.Kronik aktif hepatit B ve C'li hastalarda, TNF-alfa düzeyi kontrol grubundanyüksek bulundu. Kronik aktif hepatiti B ve C'li hastalarda Hepatik Aktivite İndeksi ileTNF-alfa düzeyleri karşılaştırıldı, kronik aktif hepatit B li hastalarda HAI ile TNF-alfaseviyesi arasında doğru ilişki bulunurken kronik aktif hepatit C li hastalarda HAI ile TNF-alfa seviyesi arasında ilişki bulunmadı.Bu çalışmanın sonucunda kronik aktif hepatit B infeksiyonununda HAI arttıkçaserum TNF-alfa seviyesinde buna parelel olarak arttığı gösterildi. Ancak bu ilişki kronikaktif hepatit C infeksiyonunda saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In our styudy, we investigate presence of a relationship between serm TNF-α levelsand hepatic activity in liver biopsies of chronic hepatitis B and C patients.The study was done with 30 chronic hepatitis B patients, 25 chronic hepatitis Cpatients and 25 healthy control group. Serum samples collected from patients thatundergone biopsy and healthy contral grup. Control group was seronegative for hepatitisand has normal liver function tests. TNF- α levels studied with ELISA. Knodell?s hepayicactivity index used in evaluation of liver biopsies.Higher serum TNF-α levels were found in chronic hepatitsB and C patients thancontrol group. HAI and TNF- α compared in chronic hepatitis B and C patients. Althoughwe found a relationship between HAI and TNF-α levels in chronic hepatits B patients wewere not able to show a true realationship in chronic hepatits C patients.Cytokines have important role during progression of chronic hepatitis B and Cinfections. There is a relationship between hepatic activity index and TNF-α levels inchronic hepatitis B infection.