Pinealektomize edilmiş ve normal sıçanlarda melatonin hormonunun flep yaşayabilirliğine etkisi.
Effect of melatonin on skin flap viability at pnealectomized and normal rats.
  1. Tez No: 195106
  2. Yazar: AHMET IŞIKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET EKSAL KARGI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, melatonin hormonunun, flep yasıyabilirligine etkisinin arastırılmasıdır. Melatoninin bu güne kadar yapılan çalısmalarda farmakolojik dozlarda insan karotis arterlerinde, domuz pulmoner arterlerinde, sıçan ve tavsan aortasında vazodilatasyon yapıcı etkileri oldugu gösterilmis. nsanlarda yapılan çalısmalarda oral melatonin verildiginde internal karotis arter pulsatil indeksi, kan basıncı ve kan katekolamin düzeylerinde azalma görülmüs. Ayrıca daha düsük dozlarda melatoninin, kan basıncını degistirmesede periferik kan akımını artırdıgını bildirmistir. Melatoninin hücresel antioksidan mekanizmalarla iliskisi kanıtlanmıstır. Yasayan organizmalarda direk hidrojen peroksidi detoksifiye ettigi bilinmektedir. Bu mekanizmalar ile hayvan modellerinde verilen melatoninin; periferik kan akımını artırarak, reaktif oksijen radikallerine karsı antioksidan koruma mekanizmalarını kullanarak flep yasıyabilirligini artırabilecegi düsünüldü. Çalısmada 126 adet erkek Wistar cinsi sıçan denek olarak kullanıldı. Çalısma 6 gruptan olusturuldu. Grup I (flep elevasyonu, n=21)' de sıçan sırtı derisinden distal bazlı 3×11 cm'lik flep kaldırıldı. Kalvarium açıldı pineal beze bir islem yapılmadan kapatıldı (Sham operasyonu). Melatonin içermeyen fizyolojik serum ve %1 etanol karısımından periton içi verildi. Grup II (flep elevasyonu, pinealektomi, n=21)' de aynı seansta pinealektomi uygulanarak 3×11 cm'lik flep kaldırıldı. Melatonin içermeyen fizyolojik serum ve %1 etanol karısımından periton içi verildi. Grup III (flep elevasyonu, pinealektomi, fizyolojik dozda melatonin uygulaması, n=21)' de pinealektomi uygulandı ve 3×11'cm lik flep kaldırıldı. Günlük melatonin karısımından 0,1 ?g/kg olacak sekilde periton içi enjeksiyon uygulaması yapıldı. Grup IV (flep elevasyonu, fizyolojik dozda melatonin uygulaması, n=21)' de 3×11'cm lik flep kaldırıldı. Kalvarium açıldı pineal beze bir islem yapılmadan kapatıldı (Sham operasyonu). Günlük melatonin karısımından 0,1 ?g/kg olacak sekilde periton içi enjeksiyon uygulaması yapıldı. v Grup V (flep elevasyonu, pinealektomi, farmakolojik dozda melatonin uygulaması, n=21)' de pinealektomi uygulandı ve 3×11'cm lik flep kaldırıldı. Melatonin karısımından 100 ?g/kg olacak sekilde periton içi enjeksiyon uygulaması yapıldı. Grup VI (flep elevasyonu, farmakolojik dozda melatonin uygulaması, n=21)' de 3×11'cm lik flep kaldırıldı. Kalvarium açıldı pineal beze bir islem yapılmadan kapatıldı (Sham operasyonu). Melatonin karısımından 100 ?g/kg olacak sekilde periton içi enjeksiyon uygulaması yapıldı. Her gruba aynı enjeksiyonlar, sıçanlar sakrifiye edilene kadar tekrarlandı. Tüm gruplardan 7'ser adet sıçan 1, 3 ve 7. günlerde sakrifiye edildi. Kan ve deri örnekleri alındı. Bu örneklerde MDA ve TAS düzeyleri çalısıldı. 7. gün örneklerinde flep nekroz alanları ölçülüp, oranları hesaplandı. Bu islemler sonrasında grup I, IV,VI'daki sıçanlar PE edilmedikleri için sirkadiyen salınımlı melatonin etkileri gözlenmeye devam ederken, grup II'de pineal bez çıkarılmıs oldugu için melatonin etkisi hiç gözlenmedi. Ölçümler yapıldıgında altı grupta flep yasamı ortalamaları ± SD(standart sapma degerleri) sırasıyla (%60.6±5.7, %47.5±6.9, %81.3±8.0, %75.1±14.1, %79.6±7.9) olarak tespit edildi. Veriler analiz edildiginde tedavi gruplarında, melatoninin flep yasamını anlamlı derecede artırdıgı tespit edildi. Sirkadiyen salınımlı melatoninin anti-oksidan etkisi, bazı günlerde gözlenmesine ragmen, sirkadiyen salınımlı melatonin flep yasamında etkisiz bulundu. Fizyolojik doz melatonin anti-oksidan özellikleri açısından parsiyel etkili bulundu. Ancak; flep yasıyabilirligi açısından anlamlı düzeyde etkiliydi ve farmakolojik dozla arasında flep yasıyabilirligini artırma açısından fark yoktu. Fizyolojik doz ile saglanan sempatik blokaj damarlarda vazodilatasyona yol açtı. Histopatolojik incelemelerde saptanan vazodilatasyon ve konjesyone damarlar ile bu etki desteklendi. Vazodilatasyon sayesinde periferik kan akımının arttıgı saptandı. Çalısmamızda fizyolojik doz melatonin iki mekanizma ile etkili olmustu: Birincisi sempatik blokaj ile saglanan periferik kan akımı artısı, ikincisi ise parsiyel antioksidan etki. Farmakolojik doz melatonin uygulanan gruplarda ise melatoninin anti-oksidan etkileri sayesinde flep yasayabilirliginin arttıgı saptandı.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was identifing the effects of melatonin on flap perfusion. At resent literatures, the pharmacological dose of melatonin has vasodilatatore effect at human carotis artery, pig pulmoner artery, rat and rabbit aorta. After intake of 1 mg oral melatonin, pulsatil index, blood pressure and blood catecolamine levels have been measured. Differently was found that, low dose melatonin don?t change the blood pressure but increases periferic blood flow[1;2]. Addictionaly, the melatonin has celluler antioxidant effect and this mecanism works by direct detoksification of hidrojen peroksid [1;3]. We known that increased periferic blood flow and antioxidant protection can increase flap viability. Adult one hundred twenty six male Wistar-Albino rats were randomized into six groups. At Grup I (flap elevation, n=21), after intraperitoneal pentotal anesthesia, ?McFarlane? flap (3x11 cm) was elevated on each dorsum skin of rats. The calvaria was opened then closed in this group (sham operated). A solvent containing NaCl 9? plus 1% ethanol was administrated intraperitoneally. Grup II (flap elevation, pinealectomy, n=21), after intraperitoneal pentotal anesthesia, ?McFarlane? flap ( 3x11cm ) was elevated and pnealectomy have been applied. A solvent containing NaCl 9? plus 1% ethanol was administrated intraperitoneally. Grup III (flap elevation, pinealectomy, physiological dose melatonin injection, n=21), after intraperitoneal pentotal anesthesia, ?McFarlane? flap ( 3x11cm ) was elevated and pnealectomy have been applied. A solvent containing NaCl 9? plus 1% ethanol plus 0.1 ?g/kg melatonin was administrated intraperitoneally. . Grup IV (flap elevation, physiological dose melatonin injection, n=21), after intraperitoneal pentotal anesthesia, was elevated 3×11 cm dimension ?McFarlane? flap. A solvent containing NaCl 9? plus 1% ethanol plus 0.1 ?g/kg melatonin was administrated intraperitoneally. Grup V (flap elevation, pinealectomy, pharmacological dose melatonin injection, n=21), after intraperitoneal pentotal anesthesia, ?McFarlane? flap ( 3x11cm ) was elevated and pnealectomy have been applied. A solvent containing NaCl 9? plus 1% ethanol plus 100 ?g/kg melatonin was administrated intraperitoneally. Grup VI (flap elevation, pharmacological dose melatonin injection, n=21), after intraperitoneal pentotal anesthesia, ?McFarlane? flap ( 3x11cm ) was elevated. A solvent containing NaCl 9? plus 1% ethanol plus 100 ?g/kg melatonin was administrated intraperitoneally. vii Same injections have been repeated to each groups until sacrificated time. Seven rats from each group were sacrificed on 1., 3., and 7. days after operation. Their blood specimens were obtained and MDA, TAS levels were measured. . After one week, viable areas of flaps have been measured for all groups. Group I, IV, VI weren?t pnealectomized after this works completed and there was circadian secration of melatonin in this group. Melatonin effect was unavailable at group II because group II was pnealectomized. After analyses of datas, we have seen that flep viablity areas means ± SD were identified in order (%60.6±5.7, %47.5±6.9, %81.3±8.0, %75.1±14.1, %79.6±7.9). Melatonin was significantly increased flep viablity at treatment groups. Circadian secration of melatonin doesn?t effects the flep viablity. Physiological dose melatonin effects partially for antioxidant features but positively effects highly for the flap viabilty and there is no statically difference between physiological and pharmacological dose. Physiological dose of melatonin have vasorelaxan effect on the flap. Histopathologic examination have been made when we have been determined vasodilatation and congestion on the vessels that this observation supported our findings. Physiological dose of melatonin was effected with two mechanizm. One, increased periferic blood flow after sympathic block; two, partially antioxidant effect. Pharmacological dose of melatonin increased flap viability by anti-oxidant features.