Helicobacter pylori tanısında floresan in situ hibridizasyon ile diğer hızlı tanı yöntemlerinin karşılaştırılması ve eşlik eden klaritromisin direncinin araştırılması
Comparision of fluorescent in situ hybridization and rapid diagnostic methods on helicobacter pylori diagnosis, and detection of accompanying clarithromycin resistance
  1. Tez No: 195124
  2. Yazar: BİROL ŞAFAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN HAKKI ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Helicobacter pylori, insanların midesine yerlesen spiral seklinde, Gram negatif, mikroaerofilik bir bakteridir. Gelismis ülke populasyonlarında eriskinlerin % 50'si, gelismekte olan ülkelerde ise toplumun % 90'ı H. pylori ile infekte olmaktadır. Gastrik ülser, duodenal ülser, gastrik MALT lenfoma, distal gastrik kanserde H. pylori'nin major etyolojik rolu açıkça gösterilmistir. Uygun tedavi protokollerinin belirlenmesi ve özellikle bakterinin eradikasyonu için etkenin doğru saptanması önemlidir. H. pylori tanısında invaziv (histopatolojik tanı, kültür, üreaz testi, moleküler metodlar) ve non-invaziv (üre nefes testi, serolojik testler, H. pylori gaita antijen testi) testler vardır. Semptomatik hastaların primer tanısı için invaziv testler halen kabul görmesine rağmen noninvaziv metodlar daha çok kullanılmakta ve uygulanması da oldukça kolay olmaktadır. Çalısma 147 hastadan alınan ( % 61.9 kadın ve yas ortalması 45.2+14.9) antral biyopsi örnekleriyle gerçeklestirildi. FISH ve HpSA çalısmaları sırasıyla 133 ve 122 örneğe uygulandı. Klaritromisin direnci varlığı FISH ve agar dilüsyon metodlarıyla arastırıldı. Kültür ile 61 (% 41.5) hastada, HpSA ile 67 (% 54.9) hastada pozitiflik saptandı. FISH ve PCR ile sırasıyla 82 (% 61.7) ve 108 (% 73.5) hastada pozitiflik bulundu. Klaritromisin direnci incelemesinde ise agar dilüsyon yöntemiyle % 11.6, FISH yöntemiyle % 24.4 pozitiflik gösterildi. Bu çalısmada FISH için duyarlılık % 72.5, özgüllük % 74.1 olarak bulundu. Çalısmamıza göre FISH metodu H. pylori infeksiyonu tanısında ve klaritromisin direncinin tespit edilmesinde, diğer tanı yöntemlerini destekleyen hızlı, duyarlı ve basit bir metod olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori, is a spiral shaped gram-negative, microaerophilic bacterium which coloni?s gastric mucosa. The infected population with H. pylori prevalence rate is 50 % in developed countries and over 90 % in developing countries. Persistent infection induces peptic ulcer and chronic gastritis and has also been associated with gastric cancer and mucosal associated lymphoid tissue lymphoma. The accurate detection of the organism is essential for proper patient management and particularly for the eradication of the bacteria following treatment. There have been many invasive (histopathological diagnosis, culture, urease tests, molekular testler) and noninvasive methods (urea breath test, serological tests, HpSA) for the detection of H. pylori. Although some of the invasive methods are still accepted for the primary diagnosis in symptomatic patients, noninvasive methods are much more utilized in practice easier to perform. This study was carried out with 147 patients (%61.9 females; mean age 45.2 ± 14.9) who has taken antral biopsy. FISH and HpSA examinations were made on 133 and 122 samples respectively. The presence of clarithromycin resistance investigated with FISH and agar dilution methods. A total of 61 (41.5%) biopsy samples were positive for culture and 67 (54.9%) stool samples were positive with HpSA. FISH and PCR positivity rates were found 61.7% (82) and 73.5% (108) respectively. Clarithromycin resistance was detected 11.6% with agar dilution and 24.4% with FISH. In our study on H. pylori, we have evaluated the sensitivity and spesivity of the FISH method as 72.5% and 74.1% respectively. Our study suggests that the FISH method can be used in the diagnosis of H pylori infections and for detecting clarithromycin resistance as a rapid, sensitive and simple method to support other diagnostic tools.