Prematür ve intrauterin gelişme geriliği olan yenidoğanlarda metilentetrahidrofolat redüktaz,protrombin g20210a, faktör v leiden gen mutasyonu araştırılması
Evaluation of methylentetrahydrofolatreductase, prothrombin g20210a, factor v leiden gene mutation in intrauterin growth retardation and premature in newborn
  1. Tez No: 195125
  2. Yazar: ÜLKER AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: IUGG ve prematür yenidoganlarda, Faktör V Leiden (FVL) Metilentetrahidrofolatredüktaz (MTHFR) ve Prothrombin G 20210A (PG 20210A) gen mutasyonu arastırılmasını amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalısmaya 96 yenidogan dahil edildi. Olgularda tromboz risk faktörleri ile MTHFR, PG20210A, FVL mutasyon sıklıgı arasındaki iliskiye bakıldı. Tromboz risk faktörleri olarak annede hipertansiyon, ailede tromboz öyküsü, evebeynlerin sigara içme durumu sorgulandı. Prematüre ve IUGG olan yenidoganlar çalısma grubu olarak degerlendirilirken, term ve AGA grupları kontrol grubu olarak degerlendirildi. Tüm gruplarda MTHFR, PG20210A, FVL gen mutasyon sıklıgı arastırıldı. IUGG yenidoganlar da, ponderal indeksine göre simetrik ve asimetrik olarak ayrıldı. MTHFR, PG20210A, FVL mutasyon sıklıgı hem simetrik hem asimetrik IUGG olan yenidoganlarda arastırıldı. BULGULAR: Tromboza egilimi arttıran risk faktörleri açısından gruplara bakıldıgında; 42 tanesinde evebeynlerden hiçbirisi sigara içmiyorken (%43.9), 54 tanesinde babanın sigara içme (%56.3) öyküsü mevcuttu. Hastaların hiç birinde annede sigara içme öyküsü saptanmadı. Çalısma grubuna 1. dakika APGAR'ı 7'nin altında olan olgular dahil edilmedi. 72 Hastada (%75) annede hipertansiyon yokken, 24 hastada (%25) annede hipertansiyon saptandı. Ailede tromboz öyküsü 5 hastada (%5.2) mevcuttu. Annede hipertansiyon varlıgı ile mutasyonlar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptandı. Ailede tromboz varlıgı, evebeynlerin sigara içmesi ile mutasyonlar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Term grupla kıyaslandıgında, prematür yenidogan grubunda, MTHFR, PG20210A, FVL gen mutasyon sıklıgı açısından istatiksel anlamlı fark saptandı. IUGG, AGA olgular mutasyonlara egilim açısından kıyaslandıgında anlamlı fark bulunmadı. Simetrik ve asimetrik IUGG gruplarında MTHFR, PG20210A, FVL gen mutasyon sıklıgı açısından anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: Annede hipertansiyon tromboza egilim yaratan MTHFR, PG 20210A, FVL gen mutasyon sıklıgında artıs ile iliskili bulundu, Annenin pasif sigara içiciligi ve ailede tromboz öyküsü; MTHFR, PG 20210A, FVL gen mutasyonları ile iliskili bulunmadı. MTHFR, PG 20210A, FVL gen mutasyonları sıklıgında artıs ile prematür yenidoganların iliskili oldugu ancak IUGG ile iliskili olmadıgı saptandı. Simetrik ve asimetrik IUGG olan yenidoganlar ile MTHFR, PG 20210A, FVL gen mutasyon sıklıgı arasında iliski saptanmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTVE: We aimed to evaluate the gene mutation of Methylenetetrahydrofolatereductase (MTHFR), Prothrombin gene 20210A (PG20210A), Factor V Leiden (FVL) in IUGR and premature newborns. MATERIAL and METHODS: 96 newborns were included in this study. In those newborns, we evaluated the association between the risk factors for the thrombosis and MTHFR, PG20210A and FVL gene mutation frequencies. Maternal hypertension, family history of thrombosis and smoking history of the parents were questioned as risk factors for the thrombosis. While premature and IUGR newborns were evaluated as study group, term and AGA groups were evaluated as control group. MTHFR, PG20210A and FVL gene mutation frequencies were analyzed in all groups. IUGR newborns were determined as symetric and asymetric according to ponderal index. The mutation frequencies of MTHFR, PG20210A, FVL were searched in both symetric and asymetric IUGR newborns. RESULTS: When we evaluated the groups according to the risk factors for the thrombosis; in 42 (43.9 %) newborns parents were not smoking and in 54 newborns (56.3 %) the fathers were smoking. No maternal smoking history was present for the cases. The cases who had APGAR scores below 7 in the first minute were not included in the study group. Maternal hypertension was present in 24 (25 %) of the cases no maternal hypertension was present in 72 (75 %) of the cases. Familial thrombosis history was present in the 5 cases (5.2 %). Statistically significant difference was detected between the presence maternal hypertension and presence of the mutation. No statistically significant difference was determined between the history of thrombosis in the family of newborns, parental smoking and the presence of mutations. Statistically significant difference was detected in the premature newborn group compared to the term group in the point of gene mutation frequencies. No statistically significant difference was determined between the IUGR newborn and AGA group in the point of gene mutation frequency. No statistically significant difference was both the symetric IUGR and asymetric IUGR groups for the gene mutation frequencies. CONCLUSION: The presence of maternal hypertension was associated with the increased gene mutation frequencies of MTHFR, PG20210A and FVL. Maternal passive smoking and the history of thrombosis in the family were not found to be associated with the increased MTHFR, PG20210A and FVL gene mutation frequencies. There was an association between the presence of premature newborns and increased MTHFR, PG 20210A and FVL gene mutation frequencies. There was no association betweeen the presence of IUGR and increased MTHFR, PG20210A and FVL gene mutation frequencies. There was no association between the increased MTHFR, PG20210A and FVL gene mutation frequencies and the presence symetric and asymetric IUGR newborns.