Maternal hemoglobin düzeyinin infantlarda apgar skoru,vücut ölçüleri ve bir yaşındaki denver gelişim testi ile ilişkisi
The relationship of maternal hemoglobin levels with infant apgar score, body measurements and denver development test at one year old
- Tez No: 195132
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMİDE MELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Annedeki hemoglobin düzeyinin yenidogan ve süt çocuklugu döneminde nöromotor ve fiziksel gelisimine etkilerini, infantın APGAR skoru, Denver II Gelisim Testi, dogum agırlıgı ve bir yastaki vücut ölçümlerini karsılastırarak degerlendirmeyi amaçladık. Bu çalısmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Çocuk Saglıgı ve Hastalıkları Polikliniginde ilk bir yasta düzenli saglam çocuk muayenesi yapılan ve hastanemizde dogan 57 süt çocugu ve annesi dahil edildi. Hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Saglam çocuk takip dosyalarından, gestasyonel hafta dogum kilosu APGAR skoru, 1 yasındaki kilo, boy ve bas çevresi ölçümleri ile bir yasındaki Denver II Gelisim Testi sonuçları degerlendirildi. BULGULAR: Çalısmamızda gebeliginin son döneminde anemik olan annelerin oranı %26.3, anemik olmayanların oranı ise %73.6 idi. Anemik olan anneler Grup I, anemik olmayan anneler Grup II olarak sınıflandırıldı. Anemik anelerde preterm dogum oranı %20 iken anemik olmayanlarda %11.9 bulundu. Anemik annelerde SGA (düsük dogum agırlıklı) doguma hiç rastlanmaz iken, anemik olmayan annelerde bu oran %4.8 saptandı. Anemik ve anemik olmayan anne bebeklerinde APGAR skoru ortalamaları sırasıyla 9.4±1.45 ve 9.6±0.61, dogum kilolarının ortalama degerleri 2955±584 gr ve 3163±506gr. idi. Olguların 1. yastaki kilo ortalamaları sırasıyla 8130 ± 2032 gr ve 8576 ± 580 gr, boy ortalamaları 71.8±1.59 cm, 71.5±1.97 cm, bas çevresi ortalamaları 46.02±0.72 cm ve 45.8±1.05 cm idi. Gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p0.05). Anemik annelerin bebeklerinde birinci yasta Denver Gelisim Test skorları anormal ve süpheli olma yüzdeleri sırasıyla %.0, %26.7 iken, anemik olmayan annelerde yüzdeler sırasıyla %4.8 ve %21 idi. Her iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). SONUÇ: Annedeki anemi bebegin demir düzeyini etkilemektedir ancak nöromotor ve fiziksel gelisim üzerine etkilerinin degerlendirilmesinde vaka sayısının artırılması ve bu çocukların daha uzun süre takip edilmeleri uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to evaluate the effects of maternal hemoglobin levels on neuromotor and physical development during the newborn and infantile period by comparing the infant APGAR score, Denver II development test, birth weight and body measurements at one year old. MATERIALS AND METHODS: Fifty seven infants born and followed-up with regularly by healthy child examinations at Afyon Kocatepe University Pediatry Clinic and their mothers were included in this study. The patient files of all infants were reviewed retrospectively. Gestational week birth weight, APGAR score, weight, length, circumference of head measurements and the results of Denver II development test at one year old were recorded from follow-up files of healthy child. RESULTS: The rate of anemic mother was 26.3%, while the rate of nonanemics was 73.6%. Anemic mothers were classified as Group I and nonanemic mothers as Group II. Small gestational age birth was not found in anemic mothers, while this rate was 4.8% in non-anemic mothers. Mean APGAR scores were 9.4±1.45 and 9.6±0.61 in babies of anemic and non-anemic mothers, respectively. The values of mean birth weights were 2955±584 gr and 3163±506 gr in babies of anemic and non-anemic mothers, respectively. Mean weight at one year old was 8130±2032 gr and 8576±580 gr; mean length was 71.8±1.59 cm and 71.5±1.97 cm; mean head circumference was 46.02±0.72 cm and 45.8±1.05 cm in babies of anemic and non-anemic mothers, respectively. There was no statistically significant difference between groups (p0.05). While the percentages of abnormal and suspected Denver II development test scores in babies of anemic mothers at 1 year age were 0% and 26.7% respectively, these rates were 4.8% and 21% in babies of nonanemic mothers, respectively. No statistically significant difference was found between groups (p>0.05). CONCLUSIONS: The anemia in mothers seems to affect iron levels in babies, but its effects on neuromotor and physical development should be evaluated in further studies with larger population and more follow-up duration.