Erken postmenopozal dönemdeki kadınlarda serum leptin ve adiponektin düzeyleri ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişki
Correlations of serum leptin and adiponectin levels with bone mineral density in early postmenopausal women
- Tez No: 195131
- Danışmanlar: PROF.DR. MİYASE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Vücut yağ kitlesi ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) arasındaki iliski iyi bilinmektedir. Ancak, bu iliskiden sorumlu aracılar henüz aydınlatılabilmis değildir. Buradan hareketle, insülin direnci, açlık serum adiponektin ve leptin düzeyleri ile KMY arasında iliski arastırmak amaçlı kesitsel, tek-merkezli, gözlemsel bir çalısma planlandı. Çalısmaya Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji, Romatoloji ve Genel Dahiliye Üniteleri'ne ayaktan basvuran, yasları 45-64 arasında değisen, ortalama vücut kitle indeksleri 29.8±5.6 kg/m2 olan ve osteoporoz açısından arastırılmak üzere basvuran postmenopozal kadınlar dahil edildi. ?kincil osteoporoz nedeni olabilecek hastalığı ya da diabetes mellitus tanısı olanlarla KMY'yi ya da adipokin düzeylerini etkilediği bilinen ilaç kullanım öyküsü olanlar çalısma dısı bırakıldı. Açlık serum adiponektin ve leptin düzeyleri, HOMA-IR skoru, bel çevresi, kilo, ağırlık, menopoz süresi ve PTH düzeyleri tayin edildi. Bu değiskenlerle DEXA yöntemi ile ölçülen lumbar, femur ve radius KMY'leri arasındaki iliski incelendi. Çalısmaya dahil olan 84 olgunun, HOMA-IR skoru 2.18±1.65, adiponektin düzeyleri 13.81±4.87 Og/mL, leptin düzeyleri 20.28±8.08 ng/mL idi.
Özet (Çeviri)
There is an association between adiposity, insulin resistance and osteoporosis, but the mechanism of this relationship remains an enigma. The aim of the study was to determine whether insulin resistance, fasting serum adiponectin and leptin levels are associated with bone mineral density (BMD). A cross-sectional, single-center, observational study was designed. Postmenopausal women [45-64 years old, average body mass index (BMI) 29.8±5.6 kg/m2] referred for screening of osteoporosis to outpatient Endocrinology, Rheumatology, and General Internal Medicine clinics of Hacettepe university hospital were enrolled. Patients with secondary causes of osteoporosis, diabetes mellitus, and medications known to influence BMD or level of adipocytokines were excluded. Fasting serum adiponectin (AP) and leptin (LP) levels, HOMA-IR score, waist circumference, weight, height, menopause duration, and PTH levels were determined. The relationship between these variables and lumbar, hip and forearm BMD measured by dual-energy x-ray absorptiometry were analysed. Of the 84 participants, HOMA-IR score was 2.18±1.65, AP was 13.81±4.87 Og/mL and LP was 20.28±8.08 ng/mL.