Farklı ilaç tedavilerinin polikistik over sendromlu hastalarda endotel disfonksiyonu ve lipit metabolizmasına etkisi
Effects of different drug therapies on endothelial dysfunction and lipid metabolism in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 195138
  2. Yazar: DERYA KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hiperandrojenemi, hiperinsülinemi ve insülin direncinin görüldügüpolikistik over sendromlu (PKOS) kadınlar, kardiovasküler hastalıklar açısındanyüksek risk altındadırlar. Bu çalısmanın amacı, PKOS'lu hastalarda, metformin,roziglitazon ve finasterid tedavilerinin, endotel disfonksiyonu ve lipit seviyeleri gibikardiovasküler risk faktörleri üzerine etkilerini arastırmaktır.Materyal ve Metod: Bu çalısmaya, 45 PKOS'lu ve 17 saglıklı kadın dahiledildi. Hastalar üç gruba ayrıldı ve 15'er kisiden olusan hasta gruplarına altı aysüreyle metformin, roziglitazon ve finasterid tedavisi verildi.Çalısma gruplarından elde edilen serum/plazma örneklerinde, nitrik oksit (NO),endotelin-1 (ET-1), malondialdehit (MDA), Apo A1, Apo B, HDL-C, LDL-C, totalkolesterol (TC), trigliserit (TG), small,dense LDL (sdLDL), large,buoyant LDL(LbLDL) seviyeleri ve paraoksonaz (PON) aktivitesi ölçüldü. nsülin direnci(HOMA indeksi-Homeostazis Model Assesment) ve serum androjen düzeyleri dedegerlendirildi.Bulgular: PKOS'lu hastalarda kontrol grubuna göre, tedavi öncesi sekshormon baglayıcı globulin (SHBG), total testosteron (tT), NO, HDL-C seviyeleri ve PON aktivitesi anlamlı sekilde düsük; serbest testosteron (sT), androstendion (A),dehidroepiandrosteronsülfat (DHEAS), HOMA, MDA, ET-1, TC, TG, LDL-C,sdLDL ve LbLDL seviyeleri anlamlı sekilde yüksek bulundu. Metformin veroziglitazon tedavilerinden sonra, NO, ApoA1 seviyelerinde ve PON aktivitesindeanlamlı artıs; TG, TC, HOMA, MDA, ET-1, LbLDL ve sdLDL seviyelerindeanlamlı azalma görüldü. Finasterid grubunda ise, ApoA1 seviyesi ve PONaktivitesinde anlamlı artıs, HOMA, MDA, LbLDL ve sdLDL seviyelerinde iseanlamlı azalma gözlendi. Her üç tedavi sonrasında SHBG seviyelerinde artma, sTdüzeylerinde azalma gözlenirken, Apo B seviyesindeki degisiklikler azalmalaranlamlı degildi. Tedavi gruplarında HDL-C seviyelerinin yükseldigi ve LDL-Cdüzeylerinin azaldıgı gözlenmekle birlikte, degerler normal referans aralıklarıiçindeydi.Sonuç: Metformin, roziglitazon ve finasterid tedavilerinin, PKOS'takardiovasküler risk faktörlerinin önlenmesinde etkili olabilecegi düsünülmektedir.Bilgilerimize göre bu çalısma, tedavi gruplarından finasteridin; endoteldisfonksiyonu, oksidatif stres ve sdLDL düzeyleri üzerine etkilerini gösteren ilkarastırmadır
Özet (Çeviri)
Aim: Women with polycystic ovary syndrome (PCOS) who present withhyperandrogenemia, hyperinsulinemia and insulin resistance appear to be at highrisk of cardiovascular disease. The aim of this study was to assess the effects ofmetformin, rosiglitazone and finasteride on cardiovascular disease risk factors suchas endothelial dysfunction and lipid levels in patients with PCOS.Materials and methods: Fortyfive women with PCOS and 17 healthywomen were included this study. Patients were divided into three groups and treatedwith metformin, rosiglitazone and finasteride for six months.Nitric oxide (NO), endothelin-1 (ET-1), malondialdehyde (MDA), Apo A1, Apo B,HDL-C, LDL-C, total cholesterol (TC), trigliseride (TG), small,dense LDL(sdLDL), large buoyant LDL (LbLDL) levels and paraoxonase (PON) activity weremeasured in serum/plasma obtained from study groups. Insulin resistance (HOMAindex- Homeostazis Model Assesment) and serum androgen levels were alsoevaluated. Results: Significantly decreased sex hormone binding globulin (SHBG),total testosterone (tT), NO, HDL-C levels and PON activities, but increased freetestosterone (sT), androstendion (A), dehidroepiandrosteronsülfate (DHEAS),HOMA, MDA, ET-1, LDL-C, sdLDL and LbLDL values were found in PCOSpatients than those of controls. NO, ApoA1 levels and PON activities increased andTG, TC, HOMA, MDA, ET-1, LbLDL and sdLDL levels decreased significantlyafter metformin and rosiglitazone treatments. In finasteride group, ApoA1 level andPON activity increased and HOMA, MDA, LbLDL and sdLDL levels decreasedsignificantly. After each therapies, SHBG levels were increased, sT levels weredecreased; but the changes in Apo B levels were not significant. Increased HDL-Cand decreased LDL-C levels were observed in treatment groups, even though thelevels were in normal reference range.Conclusion: It?s tought that, metformin, rosiglitazone and finasteridetherapies can be used effectively for preventing cardiovascular risk factors in PCOS.According to our knowledge, this study is the first that show finasteride?s effects onendothelial dysfunction, oxidative stress and sdLDL levels.