Tiner ile rat beyninde olusturulan oksidatif stres üzerine melatonin ve eritropoetinin etkisi
The effect of melatonin and erythropoietin on the oxidative stress, induced by thinner inhalation in rat brain
- Tez No: 195137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tiner (TN) çok genis kullanımı olan endüstriyel bir solventtir. Sanayide yaygınkullanım alanı olan sellülozik tinerin son yıllarda ülkemizde, özellikle de adölesançagındaki çocuklar arasında giderek artan uyusturucu amaçlı kullanımı, ciddi saglık vesosyal sorun haline gelmistir.Organik solventlerin hücre hasarındaki toksik etkilerini reaktif oksijen ürünleri olusumuyolu ile gösterdikleri konusunda bazı kanıtlar mevcuttur.Bu çalısma, rat modeli kullanılarak, tiner inhalasyonu ile, fonksiyonel nörotoksisiteolusturmak; bu ratlarda lipid peroksidasyonu ve protein oksidasyonunun varlıgınıarastırmak, toksisitenin oksidatif stresle iliskili olup olmadıgını belirlemek ve melatonin(MEL) ve eritropoietinin (EPO) nörotoksisite olusumu üzerine etkilerini incelemekamacıyla yapıldı.Gereç Yöntem: Erkek Sprague-Dawley ratlar her biri 10 rat içeren dört gruba ayrılarakçalısmaya alındı. Ratların üç grubuna 30 gün boyunca günde 1 saat 3000 ppm tiner9buharı uygulandı. Tiner uygulanan gruplardan birine 10 mg/kg MEL enjekte edildi(TN+MEL) . Diger tiner verilen gruba da 1500 Ü/kg olacak sekilde EPO enjekte edildi(TN+EPO). Kontrol grubuna aynı süre taze hava uygulandı ve 2 ml/kg serum fizyolojikenjekte edildi.30 gün sonunda plazmaları alınan ratlar sakrifiye edilerek beyin dokularıçıkarıldı. Elde edilen plazma ve beyin homojenatlarında malondialdehit (MDA),süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), nitrotirozin (3-NT)seviyeleri ölçüldü.Bulgular: Tiner grubunda MDA seviyeleri ve SOD aktivitelerinin arttıgı, GSH-Pxaktivitelerinin azaldıgı ve 3-NT 'nin varlıgı tespit edildi. TN+MEL ve TN+EPOgruplarında, MDA seviyelerinin belirgin sekilde azaldıgı, SOD aktivitelerinin nispetenazaldıgı, GSH-Px aktivitelerinin belirgin sekilde arttıgı ve 3-NT'nin olusmadıgı datespit edildi.Sonuç: Bu çalısmada tinerin beyin dokusu ve plazmada oksidatif stresi arttırdıgıbulundu. Bulgularımıza göre tiner toksisitesinin oksidatif stres olusumunda önemli roloynadıgı; tinerle birlikte melatonin ve eritropoetin kullanımının tinere baglı yan etkileriönleyebilecegi sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Thinner (TN) is a widely used industrial solvent. There is increasingconcern about involuntary exposure of industrial workers and abuse of paintthinner among young snuffers has become a social and public health problem.There is some evidence that organic solvents may express their toxicity by the wayof reactive oxygen species which induce cell damage.This study was planned to make functional neurotoxicity by using thinnerinhalation in rat model, to investigate protein oxidation, and lipid peroxidation inthinner exposed rats and whether the toxicity may be related to oxidative stress and11also to define the effects of melatonin (MEL) and erythropoietin (EPO) onneurotoxicity .Materials and methods: Male Sprague-Dawley rats were divided into fourgroups each consisting of ten animals. Three groups of rats were exposed to 3000ppm thinner fumes 1 h/day for 30 days. One of the thinner-exposed group wasinjected 10 mg/kg body weight MEL daily (TIN+MEL). Another thinner-exposedgroup also was injected 1500 U/kg body weight EPO daily (TIN+EPO). Controlgroup of rats exposed to fresh air, were injected 2 ml SF/kg/ day. After 30 days,plasma obtained all rats were decapitated and brain tissues were removed. Thelevels of malondialdehytis (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathioneperoxidase(GSH-Px), nitrotyrosine (3-NT) were measured in plasma and brainhomogenates.Results: MDA levels and SOD activities were increased, GSH-Px activities weredecreased and the presence of 3-NT was determined in plasma and tissue samplesin thinner group. In TIN+MEL group and TIN+EPO group, MDA levels decreasedsignificiantly, SOD activity tended to be lower, GSH-Px activity increasedsignificantly and 3-NT was not occurred.Conclusion: It was shown that thinner elevates the oxidative stress in plasma andbrain tissues. According to our findings; oxidative stress may have an importantrole in thinner toxicity, the usage of MEL and EPO together with thinner may bepropose to prevent thinner?s side effects.