Parasetamolün oluşturduğu antinosisepsiyon üzerine nalokson ve flumazenilin etkileri
The effects of naloxone and flumazenile on paracetamoles antinociceptive effect
  1. Tez No: 195139
  2. Yazar: MUSTAFA KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç:Çalısmada, parasetamolün olusturdugu analjezi üzerine flumazenil venaloksonun etkilerini inceleyerek, parasetamolün sistemik analjezik etkisininolusması sırasında opioid ve gama-amino bütirik asit (GABA) reseptörleriyle olaniliskisini ortaya koymayı amaçladık.Materyal ve Metod:Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun onayı alındıktan sonraçalısmaya baslandı. Çalısmaya 32 adet Wistar-albino rat dahil edildi. Çalısmadakullanılan ratlar her grupta 8 rat olacak sekilde 4 gruba ayrıldı. Gruplardakiratların agırlıkları ölçüldü ve elde edilen degerlere göre uygulanması gereken ilaçmiktarları hesaplandı. Ratlar, çalısmaya baslamadan önce, çalısma ortamında birsaat bekletilerek laboratuvar ortamına alısmaları saglandı. Tüm çalısma ilaçlarıintraperitoneal yoldan enjekte edildi. 3laç enjeksiyonları yapılmadan önce bütüngruplardaki ratlara hot plate testi uygulandı, hot plate testinde elde edilen kuyrukçekme veya ayak titretme süreleri bazal deger olarak kaydedildi. Kontrolgrubu'na (Grup S) iki kez SF enjeksiyonu yapıldı. Parasetamol grubuna (Grup P)önce SF, 5 dakika sonra 300 mg/kg parasetamol yapıldı. Parasetamol + naloksongrubuna (Grup PN) önce 1 mg/kg nalokson, 5 dakika sonra 300 mg/kgparasetamol yapıldı. Parasetamol + flumazenil grubuna (Grup PF) önce 1 mg/kgflumazenil, 5 dakika sonra 300 mg/kg parasetamol enjeksiyonu yapıldı.Parasetamol enjeksiyonu sonrasında teste baslama süresi 30 dakika olarakuygulandı.Bulgular:Grup S ile gruplar P ve PN arasında 30, 45, 60. ve 90. dakikalarıntümünde istatistiksel olarak belirgin anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was, to search the relation between paracetamol andopioid-GABA receptors by determining the inhibitory effects of flumazenil andnaloxone on paracetamol?s analgesic effect.Material and Methods:This study was designed with 32 Wistar-albino rats. Rats were randomizedinto 4 groups as 8 rats in each group. The weights of the rats were measured andthe study drug dosages were calculated due to these weights. Rats, 1 hour beforethe study, were taken to the study room to become familiar with the laboratoryenvironment. All study drugs were injected intraperitonealy. Before druginjections, hot plate test was performed to all rats in study groups and the dataswere accepted as baseline values. SF injection was performed to control group fortwo times. Group P (paracetamol) received 300 mg/kg Paracetamole 5 minutesafter SF injection; Group PN (paracetomol-naloxone) received 300 mg/kgParacetamole 5 minutes after 1 mg/kg Naloxone injection; Group PF(paracetamol-flumazenile) received 300 mg/kg Paracetamole 5 minutes after 1mg/kg Flumazenile injection. Following injections, hot plate test was performedto all study rats in 30., 45., 60. and 90. minutes.Results:There were statistically significant difference between group S and groupsP and PN in 30., 45., 60. and 90. minutes (p0.05).