Eriskin femur cisim kırıklarında genişleyebilir intramedüller çivi uygulamalarımız ve klinik sonuçlarımız
Clinical result of expendable intramedullary nail application in adult femur shaft fractures
- Tez No: 195142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmada; Kasım 2005-Nisan 2007 tarihleri arasında eriskin yas grubundaki femurcisim kırıgı teshisiyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve TravmatolojiAcil Poliklinigine basvuran ve genisleyebilir (Fixion®) intramedüller çiviyle tedaviedilen 27 hastanın prospektif olarak takipleri sonunda elde edilen bulgularıdegerlendirildi. Hastalarımızın takip süresi en az 7 en çok 23 ay olmak üzere ortalama13 aydı. Hastaların yasları 17?58 arasında olup ortalaması 31.2 yıldır. Hastaların 21'ierkek, 6'sı bayandı. Kırıkların Winquist-Hansen tarafından tanımlanan ve kırıkfıragmanlarındaki ayrılmaya göre yapılan sınıflandırmasında; 13 hasta tip I, 10 hastatip II, 4 hasta tip III bulundu. Kırıgın olus nedeni, 17 hastada trafik kazası, 6 hastadayüksekten düsme, 1 hastada atesli silah yaralanması, 2 hastada is kazası, 1 hastada atsırtından düsme idi. Hastaların 25'inde kapalı kırık, 2'sinde ise açık kırık mevcuttu. 25hastada tam ve zamanında kaynama, 2 hastada kaynama gecikmesi gözlendi. Thoresenve ark.'nın kriterlerine göre 7'si çok iyi, 12'si iyi, 6'sı orta, 2'si kötü sonuç olarakdegerlendirildi.Fixion® intramedüller çivisi uygulama kolaylıgı, sisirilerek kendiliginden kilitlenmesi,distal kilitleme gerektirmemesi, kilitlemeye ait tüm komplikasyonları ortadankaldırması, radyasyona maruz kalınmasını azaltması, ameliyat süresini kısaltması,minimal invazif yöntemle uygulanabilmesi, biyomekanik özellikleri ile kırıkkaynamasına olumlu etkileri, erken rehabilitasyona izin veren tespit saglamasıaçısından güvenilir bir intramedüller çivi tipidir. Ancak metadiafizer bölgeler veWinquist III ve IV kırıklarda yeterli stabilite saglayamayabilecegi göz önündebulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, we reviewed 27 adult patients who came to Erciyes University MedicalFaculty department of Orthopaedie and Traumatology Emergency Room withsustained femur shaft fracture between november 2005 and april 2007 and treated withexpandable Fixion® intramedullary nail. The findings were prospectively reviewed.The postop follow up of our patients were 7 to 23 months at an avarage of 13 months.The mean age of patients were 31.2 yrs. The youngest patient was 17 and the oldestone was 58. 21 of the patients were male apart from 6 female. According to theWinquist-Hansen classification 13 patients were type I, 10 patients type II and the 4patients found to be type III. 17 patients had road trafic accident, 6 patients fall fromhigh, one patient was shoot with a shutgun, 2 had endustrial accidents and one fallfrom horse. 25 of the fractures were closed and two of the fractures had open wound.At 25 of the fractures the union occured in time. 2 of the cases ended with delayedunion. According to Thoresen et.al. 7 results were very good, 12 results were good, 6moderate and 2 concluded as bad.The Fixion intramedullary nail is a good nail. 1t has ease of use, can be locked withexpansion, no need for distal locking, and no complications associated with distallocking, less radioactive side effects for the surgeon, shortens the surgical period,minimally invasive application, the positive effects on fracture healing and earlyrehabilitation with its unique biomechanical design. However, it may not provideadequate stability in metaphyseal diaphyseal junction and at Winquist III-IV typefractures.