Ocak 2000-aralık 2005 tarihleri arası erciyes üniversitesi göğüs hastalıkları servisinde tedavi gören pulmoner tromboemboli hastalarının retrospektif incelenmesi
The retrospective evaluation of patients with pulmonary thromboembolism treated in erciyes university faculty of medicine department of pulmonary disease from january 2000 to december 2005
  1. Tez No: 195141
  2. Yazar: ZÜLEYHA MANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli hastalarında, edinsel ve genetik risk faktörlerinin görülme sıklıgını belirlemek ve konuyu, ilgili literatür ısıgında degerlendirmektir. Materyal ve metod: Çalısma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları servisine Ocak 2000 ile Aralık 2005 tarihleri arasında PTE tanısıyla yatırılan 224 hastada retrospektif olarak yapıldı. Hastaların genel özellikleri yanında, semptomları, fizik muayene bulguları, edinsel risk faktörleri, arteryel kan gazları, akciger grafileri, elektrokardiyogramları, transtorakal ekokardiografi bulguları, spiral toraks tomografi (BT), ventilasyonperfüzyon sintigrafisi, alt ve üst ekstremite venöz dopler ultrasonografi (USG) bulguları dosyalarından kaydedildi. Nonmasif, submasif ve masif embolili hastalar saptandı. Uygulanan tedavi protokolleri, süreleri ve komplikasyonları kaydedildi. Herediter hiperkoagülan bozuklukların baslıcaları olan Antitrombin III eksikligi, protein C, protein S eksikligi, Aktive protein C rezistansı (Faktör V Leiden mutasyonu), Protrombin G20210A mutasyonu, Metilen Tetrahidrofolat Redüktaz enzim eksikligi ve hiperhomosisteinemi yönünden incelenen hastalar kaydedildi. Bulgular: Olguların 118'i (%52.7) erkek, 106'sı (%47.3) kadındı. Erkek/kadın oranı 1.11 idi. Yas ortalaması 56.0±16.6 (20-93) yıldı. Hastaların 46'sında (%20.5) hiçbir edinsel risk faktörü yokken, 178'inde (%79.5) bir veya daha fazla edinsel risk faktörü bulunmaktaydı. En sık görülen edinsel risk faktörü %38.4 ile (86 hasta) ileri yas (65 yas ve üstü) idi. Hastaların 52'sinde (%23.2) ileri yas dısında diger edinsel risk faktörleri de birlikte bulunmakta iken, ileri yasın tek basına edinsel risk faktörü oldugu hasta sayısı ise 34 (%15.2) idi. kinci sıklıkta gözlenen edinsel risk faktörü %28.6 (64 hasta) ile yakın zamanda geçirilmis ameliyattı. Genetik risk faktörlerinden antitrombin III eksikligi (62 hastada) %9.7, protein C eksikligi (61 hastada) %6.6, protein S eksikligi (53 hastada) %9.4, protrombin G20210A heterozigot formu (65 hastada) %4.6, Faktör V Leiden mutasyonu (65 hastada) heterozigot formu %16.9, homozigot formu %4.6, MTHFR (65 hastada) heterozigot formu %40, homozigot formu %10.8 oranında saptandı. Sonuç: Hemen her yasta görülebilen ve multifaktöriyel bir hastalık ve önemli bir saglık problemi olan tromboembolik olaylarda genetik ve edinsel risk faktörlerinin iyi bilinmesi ve buna uygun tedbirlerin alınması ile hastalıgın görülme oranı azalacaktır. Ayrıca hastalıkların patogenezine yönelik yapılan gen incelemelerinin yeni koruyucu tedavi yöntemlerinin ortaya çıkmasında önemli katkısı olabilecegi düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study is to determine the frequency of acquired and inherited risk factors of venous thrombosis in patients with venous thromboembolism and to evaluate with regard to current literature. Materials and methods: In this study, 224 patients who were administered to Erciyes University Faculty of Medicine Department of Pulmonary Disease from January 2000 to December 2005, and diagnosed PTE had been evaluated retrospectively. In addition to general characteristics of the patients; symptoms, physical examination signs, acquired risk factors, arterial blood gas analysis, chest radiography, electrocardiogram, transthoracal echocardiograph, spiral CT, perfusionventilation scintigraphy, lower and upper extremity venous dopler USG findings were recorded. Non-massive, submassive and massive patients were determined. Mode, duration and complications of treatment were recorded. The recorded patients who had been evaluated for the most common inherited thrombotic disorders include activated protein C resistance (factor V Leiden), prothrombin G20210A mutation, hyperhomocysteinemia, deficiencies of protein C, protein S and antithrombin III. Results: Mean age of the patients were 56.0 ±16.6 (20 to 93) years. Of the patients 118 (%52.7) were men and 106 (%47.3) were women. While there were no acquired risk factors in 46 (%20.5) of the patients, in 178 (%79.5) there were one or more acquired risk factors. The most frequent acquired risk factor was advanced age with a ratio of %38.4 (age of 65 and more). While in 52 (%23.2) of the patients with an age of 65 and more, there were no other acquired risk factors beside from the advanced age, the number of patients with whom advanced age was the only acquired risk factor itself was 34 (%15.2). The secondary frequent acquired risk factor was recent surgical operations with a ratio of %28.6 (64 patients). As genetic risk factors, antitrombin III deficiency was estimated to be %9.7, protein C deficiency was estimated to be with a ratio of %6.6, protein S deficiency with a ratio of %9.4, prothrombin G20210A heterozygot form with a ratio of %4.6, factor V Leiden mutation heterozygot form with a ratio of %16.9, homozygot form with a ratio of %4.6, MTHFR heterozygot form with a ratio of %40, and homozygot form with a ratio of %10.8. Conclusion: The frequency of thromboembolic disease, which is a multifactorial and serious health problems and can be seen at any age, will decrease by well knowing the acquired and inherited risk factors and by taking related preventive care. More than that, gen investigations related to the pathogenesis of the disease are thought to be benifical role in discovering new preventive treatment methods.