Mesanenin benign ve malign neoplazilerinin değerlendirilmesinde manyetik rezonans sistoskopinin konvansiyonel sistoskopi ile karşılaştırılması
Comparison of magnetic resonance cystoscopy with conventional cystoscopy in the evaluation of benign and malign bladder neoplasms
  1. Tez No: 195149
  2. Yazar: EVRİM BENGİ TÜRKBEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ AKATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkbey EB., Mesanenin benign ve malign neoplazilerinin degerlendirilmesinde MR sistoskopinin konvansiyonel sistoskopi ile karsılastırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyoloji tezi, Ankara, 2007. Mesane tümörlerini saptamada dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (DKMR) incelemesi ile ekskretuvar faz 3 boyutlu hacim interpolasyonlu nefes tutmalı sekanstan elde olunan sanal sistoskopik (SS) incelemenin tanısal performansları konvansiyonel sistoskopi ile karsılastırıldı. Aralık 2003 ile Ekim 2005 tarihleri arasında hematüri nedeni ile üroloji departmanına basvuran ve yapılan degerlendirmeler sonucunda yüksek olasılıkla primer ya da rekürren mesane tümörü düsünülerek konvansiyonel sistoskopi (KS) yapılmasına karar verilen 29 olgu çalısmaya dahil edildi. Hastaların ortalama yası 63 idi. MRG incelemesi KS'den önce yapıldı. Bir olgu, olguda varolan kolostomi halkasının MRG görüntülerinde mesane degerlendirmesini engelleyecek sekilde artefaktlar olusturması nedeni ile çalısmadan çıkarıldı. KS bulguları ve KS sırasında elde edilen doku örneklerinin sonuçları standart referans olarak kabul edildi. Tüm olgularda MRG islemi 1.5 T MR sistemlerinde sorunsuz olarak tamamlandı. Ekskretuvar fazda elde edilen kaynak görüntülerden bir is istasyonunda SS görüntüleri elde edildi. SS ve DKMR incelemeleri ayrı ayrı oturumlarda birbirinden bagımsız iki radyolog tarafından degerlendirilerek mesane lezyonlarının sayısı, yerlesimi ve boyutu saptandı. Daha sonra sonuçlar üzerinde ortak karara varılarak KS verileri ile karsılastırıldı. Çalısmaya dahil edilen 28 hastanın 18 inde KS ile 53 mesane tümörü saptandı. Geri kalan 10 hastanın mesane incelemesinde tümör yoktu. 18 hastada SS ile 54, DKMR ile 53 lezyon izlendi. KS altın standart olarak alındıgında SS ve DKMR yöntemlerinin her ikisi de tümörlerin % 92.4'ünü dogru olarak saptadı Bu çalısmada mesane tümörlerini saptamada DKMR ve SS teknilerinin tanısal dogrulukları arasında farklılık saptanmamıstır ve her iki teknigin de mesane tümörlerini saptamada tanısal dogrulukları oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
Türkbey EB., Comparison of magnetic resonance cystoscopy with conventional cystoscopy in the evaluation of benign and malign bladder neoplasms, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Radiology, Ankara, 2007. The diagnostic performance of dynamic contrast enhanced MR examination (DCEM) and virtual cystoscopy (VC) that was reconstructed from excretory phase volume interpolated breath-hold examination was compared with conventional cystoscopy in detecting bladder neoplasms. 29 patients who were referred to urology department with complaint of hematuria were included in our study between December 2003 and October 2005. All patients were evaluated by urology department and conventional cystoscopy (CC) was planned with a high suspicion of primary or recurrent malignancy. MR imaging was performed before CC. One patient was excluded from the study because of colostomy artifacts which obscured the bladder. CC findings and tissue specimen results were served as reference standard. All examinations were performed with a 1.5T scanner without any complication. VC images were reconstructed from excretory phase source sequence on a workstation. DCEM and VC examinations were evaluated in different sessions by two radiologist independently and number, location and size of lesions were noted. Than two readers compared their results and reached a common decision for each patient. Findings of VC and DCEM examinations were compared with CC. CC revealed 53 bladder tumors in 18 of 28 patients and no tumor was detected in remaining 10 patients. VC and DCEM revealed 54 and 53 lesions respectively. VC and DCEM correctly detected 92,4 % of bladder tumors using with CC as a gold standart. In this study there is no difference in diagnostic performance of VC and DCEM techniques and both of them has a high diagnostic accuracy for the detection of lesions.