Apolipoprotein e gen polimorfizmlerinin prostat kanseri ile ilişkisi
Relationship between apolipoprotein e gene polymorphisms with prostate cancer
- Tez No: 387357
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Prostat, mesanenin hemen altında 18-20 gr ağırlığında salgılama yapan bir organdır. Erkek üretrasını saran ve mesane boynu ile devam eden prostat bezi, 2.5 cm uzunluğunda, sıkıştırılmış ve ters yüz edilmiş konik bir yapı şeklindedir. Prostat, erkekte benign ya da malign olarak en sık değişime uğrayan dokudur. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi, benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır. Prostat kanseri ise, prostat bezindeki hücre proliferasyonu ve hücre ölümü arasındaki dengenin bozularak, organ hacminin malign büyümesidir. Prostat kanseri, gelişmiş batı ülkelerinde erkeklerde en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir. Prostat kanserinin yüksek insidansına rağmen oluşumundaki moleküler ve genetik olaylar tam olarak aydınlatılamamıştır. Günümüzde prostat kanserlerinin %5-10'unun ailesel olduğu saptanmıştır. Prostat kanserinin de tıpkı Alzheimer hastalığı gibi ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Bu nedenle Alzheimer hastalığı'nda nörodejenerasyona sebep olduğu düşünülen, tanımlanmış en önemli genetik risk faktörü Apolipoprotein-E (APOE) geni allelerinin prostat kanseri ile de ilgili olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca lipit transport ve metabolizmasında oynadığı önemli rolün yanı sıra neoplastik gelişim için potansiyel önemi olan; hücre çoğalması, immünoregülasyon ve anjiyogenez gibi farklı fonksiyonlara sahip olan APOE'nin yapılan birçok çalışmada tüm kanser türlerinde etkili olabileceği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, APOE polimorfizmlerinin prostat kanseri ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, aralarında akrabalık bağı bulunmayan prostat kanseri tanısı almış 163 hasta birey ve benign prostat hiperplazisi (BPH) tanılı 101 bireyde APOE genotiplemesi, PZR-RFLP yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız sonucunda BPH'lı bireyler ile prostat kanserli bireyler arasında genotip ve allel frekansı açısından herhangi bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Located right below the bladder, prostate is an organ which weighs approximately 18-20 gr and produces secretion. The prostate gland, which surrounds male urethras and ascends to the bladder neck, is a compressed and inverted conical structure measuring 2.5 cm. Prostate is the most common tissue in male body that is afflicted with benign or malign neoplasia. Benign growth of prostate gland is known as benign prostate hyperplasia (BPH). Prostate cancer is malign growth of organ volume caused by disrupted balance between cell proliferation and cell death in prostate gland. Prostate cancer is one of the most common cancer types in males in developed Western countries. In contrast to the high incidence rate of prostate cancer, molecular and genetic incidents in its development have yet to be enlightened. Today, it has been determined that 5-10% of prostate cancer is hereditary. Similar to Alzheimer's disease, prostate cancer has an increased incidence rate with advanced age as well. Therefore, the most important identified genetic factor Apolipoprotein-E (APOE) gene alleles, which are suggested to be the cause of neurodegeneration in Alzheimer's disease, are also suggested to be associated with prostate cancer. Furthermore, several studies have focused on the possibility that, in addition to its major role in lipid transport and metabolism, APOE, which has different functions such as cell reproduction, immunoregulation and angiogenesis that hold a potential importance for neoplastic development, can be effective on all cancer types. Association of prostate cancer with APOE polymorphism was studied in this study. APOE genotyping on 163 patients diagnosed with prostate cancer with no consanguinity and 101 individuals diagnosed with benign prostate hyperplasia (BPH) was performed was researched in this study with PCR-RFLP method. As a result of our study, no difference was found between individuals with BPH and patients with prostate cancer in respect to genotype and allele frequency.