Akut lösemili hastalarda yüksek doz metil prednizolon tedavisinin serum leptin düzeylerine etkisi ve leptin gen polimorfizmi
The effect of high dose methyl prednisolon treatment on serum leptin levels and leptin gene polymorphism in children with leukemia
  1. Tez No: 195148
  2. Yazar: BETÜL TAVİL
  3. Danışmanlar: PROF. AYTEMİZ GÜRGEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada lösemili çocuklarda yüksek doz metil prednizolon (YDMPZ) tedavisinin serum leptin, insülin düzeylerine ve vücut kitle indeksi (VKI)'ne etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma, YDMPZ tedavisinin serum leptin düzeylerine etkisinin değerlendirildiği literatürdeki ilk çalışmadır. Ayrıca, leptin gen polimorfizmleri içinde promotor bölgede olduğu gösterilen ve fonksiyonel bir polimorfizm olan G-2548A polimorfizmi çalışılarak, bu polimorfizmin lösemili çocuklarda YDMPZ tedavisine bağlı leptin, insülin ve VKI'ndeki değişime etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma Haziran 2005- Mart 2007 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Hematoloji Ünitesi ve Dr.Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Pediatrik Hematoloji Kliniği'ne başvuran, yaşları 0-16 yaş arasında değişen 56 akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve 16 akut miyeloblastik lösemi (AML)'li çocukta prospektif olarak yapılmıştır. Herhangi bir hastalığı olmayan, yaş ve cinsiyet dağılımı çalışma grubumuza uyan 70 çocuk ise kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Akut lösemi grubundaki hastalara 7 gün süreyle YDMPZ tedavisi (ALL'li çocuklara 20 mg/kg/gün, AML'li çocuklara 30 mg/kg/gün, maksimum 1 gram) uygulanmıştır. Tedavi başında ve 7 günlük YDMPZ tedavisi sonunda serum leptin ve insülin düzeyleri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp A.B.D.'nda çalışılmıştır. Ayrıca YDMPZ tedavi öncesinde hastaların vücut ağırlığı ve boy ölçümleri yapılmış, vücut kitle indeks'leri (VKİ:VA/Boy2) hesaplanmış ve tedavi sonunda aynı parametreler tekrar ölçülerek aradaki fark değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirmeleri SPSS software, version 11.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA) programı kullanılarak yapılmıştır. Lösemi ve kontrol grubundaki çocukların vücut ağırlığı, boy ölçümleri, vücut kitle indeksleri, leptin, insülin düzeyleri ve leptin G-2548A polimorfizmi açısından her iki grup arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Lösemi grubunda YDMPZ tedavisi ile leptin G-2548A polimorfizmi için normal, heterozigot ve homozigot tüm bireylerin vücut ağırlığı ve VKI'nde artış olduğu görülmüş, ancak bu artış heterozigot ve homozigot bireylerde istatistiksel olarak anlamlı saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of high dose methyl prednisolon (HDMP) treatment on the serum leptin, insulin levels and body mass index (BMI) of the children with ALL and AML. As far as we know, the current study is the only one in which the effect of HDMP treatment on serum leptin levels was investigated. In addition to serum leptin and insulin levels, leptin gene G-2548A polymorphism was studied and the relationship between the polymorphism and the change in serum leptin, insulin levels and BMI was also investigated. In our study, 56 children with ALL and 16 children with AML, aged 0-16 years admitted to Hacettepe University Faculty of Medicine, Pediatric Hematology Unit and Dr. Sami Ulus Children?s Hospital, Pediatric Hematology Department, between June 2005- March 2007 comprised the study group. Age and sex matched 70 healty children were enrolled in the study as the control group. All ALL and AML patients received HDMP treatment, at a dosage 20-30 mg/kg/day (20 mg/kg/day for children with ALL and 30 mg/kg/day for children with AML; maximum dosage: 1 g) for 7 days. At the beginning and after 7-day HDMPZ treatment, BMI was calculated based on height and weight measurements (BMI: Body weight/ Height2) and the measurements were compared. Serum leptin and insulin levels were studied at the beginning and at the end of the 7-day HDMPZ treatment in Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine. Data were analysed using SPSS software, version 11.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA), statistical package programme. The weight, height, BMI, serum leptin, insulin levels, and leptin gene G-2548A polymorphism were not statistically significant between leukemic and healty subjects (p>0.05).