Konya garnizon birliklerindeki kuyu suları ile sehir sebeke sularının su kalitesi ve ağır metaller yönünden karşılaştırılması
Comparison of water quality and heavy metal pollution of some selected ground water wells and pipeline network water in Konya Garrison
  1. Tez No: 195159
  2. Yazar: ÜMİT CENK KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu arastırmada Konya Garnizonundaki Askeri Birliklerdeki kuyu suları ile sehirsebeke sularının pH, sertlik, iletkenlik, bulanıklık gibi su kalite parametreleri ile bazı ağırmetaller yönünden (alüminyum, arsenik, bakır, demir, kadmiyum, kursun ve mangan)karsılastırması yapıldı.Arastırmada 20 farklı noktadan (10 kuyu suyu, 10 sehir sebeke suyu), 5 farklıdönemde (Aralık, Mart, Mayıs, Temmuz ve Eylül) alınan su numuneleri üzerinde çalısıldı.Kuyu suları ile sehir sebeke suları karsılastırıldığında alüminyum, mangan,bulanıklık ve iletkenlik değerleri açısından farklılıklar olduğu tespit edildi.Dönemlere göre (Aralık, Mart, Mayıs, Temmuz ve Eylül) yapılan karsılastırmadaise; kuyu sularında kursun ve pH'nın, sehir sebeke sularında alüminyum ve pH'nındönemler arasında farklılıklar gösterdiği belirlendi.Sonuç olarak; Konya Garnizonundaki Askeri Birliklerdeki kuyu ve sehir sebekesularının, incelenen parametreler yönünden WHO, USEPA ve Avrupa Birliği su kalitestandartları ile ülkemizde geçerli olan TS 266 ?nsani Tüketim Amaçlı Sular Standardı ileT.C. Sağlık Bakanlığı ?nsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğinde sular için belirlenendeğerlere uyduğu belirlendi.Bu arastırma ile gerek sehir sebeke gerekse kuyu sularının incelenen parametreleryönünden insan sağlığı açısından olumsuz bir durum olusturmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, water quality parameters such as pH, hardness, conductivity,turbidity and some heavy metal concentrations (aluminum, arsenic, copper, iron, cadmium,lead and manganese) were evaluated in the drinking water supplied to the pipelinenetwork water and the ground water wells of the military union in Konya Garrison.In The research, water samples taken from 20 different locations (10 water wells,on pipeline network) at 5 different periods (December, March, May, July, September) wereinvestigated.Comparison of the pipeline network water and the ground water wells was foundvariable by means of the values of aluminum, manganese, turbidity and conductivity.Also regarding to comparison between periods (December, March, May, July,September), The walues of lead and pH in water wells and aluminum and pH in pipelinenetwork water were realized to be variable over time.In conclusion; the concentration of investigated parameters in the drinking watersamples from the pipeline network water and the ground water wells of the military unionwere within the permissible limits of the World Health Organization, EPA, EuropeanUnion drinking water quality guidelines, and Water Pollution Control Regulation of TheTurkish authorities such as TS 266 and T.C. Ministry of Healthy the drinking waterregulation for human consumption.As a result of this research, both the pipeline network water and the ground waterwells of the military union with regard to investigated parameters were found to be notharmful to human being.