Futbol kalecilerinde esneklik özelliklerinin tespiti ve değerlendirilmesi
The determination and the assessment of flexibility features in goalkeepers
  1. Tez No: 195163
  2. Yazar: MURAT ERPOLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SANİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu arastırmanın amacı; Futbol kalecilerinde esneklik özelliklerinin tespiti ve degerlendirilmesidir. Çalısmaya her ligden 10 kaleci katılmıs olup, kalecilerin yas, boy uzunlugu ve vücut agırlıgı ortalamaları sırasıyla; süper ligde 27,40 ± 5,36 (yıl), 1,87 ± 0,03 (m), 85,10 ± 4,53 (kg), 2. lig (A) kategorisinde 22,20 ± 3,12 (yıl), 1,87 ± 0,04 (m), 79,60 ± 5,21 (kg), 2. lig (B) kategorisinde 23,60 ± 3,98 (yıl), 1,84 ± 0,04 (m), 79,10 ± 3,18 (kg), 3. ligde 23,20 ± 3,46 (yıl), 1,83 ± 0,05 (m), 79,20 ± 8,78 (kg), amatör ligde 22,90 ± 2,96 (yıl), 1,84 ± 0,04 (m), 76,10 ± 6,81 (kg)'dır. Testler 2007?2008 futbol sezonu öncesi hazırlık döneminde uygulanmıstır. Ölçümlere 20 dakikalık ısınmayla baslandı. Kalecilere 4 tane esneklik testi uygulandı. Kalecilerin esneklik ölçümleri otur-uzan eris esneklik testi ve goniometre esneklik ölçer aleti ile ölçülmüstür. Verilerin degerlendirilmesinde ve hesaplanmıs degerlerin bulunmasında SPSS 10.0 istatistik paket program kullanılmıstır. Veriler ortalama ve standart sapma degerleri verilerek özetlenmistir. Parametrik testlerden One ? Way ANOVA ve Tukey testleri kullanılmıstır. Bu çalısmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıstır. Çalısmada yer alan ligler (süper lig, 2. lig (A), 2. lig (B), 3. lig ve amatör lig) arasında otur uzan testi, sag esneklik ve sol esneklik degerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oldugu tespit edilmistir (P0,05). Bu karsılastırmalarda 2. lig (B) kategorisinde oynayan kaleciler için elde edilen otur uzan eris esneklik testi ve sag esneklik test degerleri amatör ligde oynayan kalecilerin esneklik degerlerinden anlamlı derecede yüksek bulunmusken, süper ligde oynayan kaleciler için elde edilen sol esneklik test degerleri amatör ligde oynayan kalecilerin esneklik degerlerinden anlamlı derecede yüksek bulunmustur. Sonuç olarak; profesyonel kaleciler arasında esneklik degerleri bakımından anlamlı farklılık bulunmamıstır. Profesyonel kaleciler ile amatör kaleciler arasında ise anlamlı farklılık bulunmustur. Profesyonel kalecilerin özel antrenman programlarının olması, antrenman düzeylerinin birbirine yakın olması ve kaleci antrenörlerinin bulunması buna karsın amatör kalecilerde böyle bir durumun söz konusu olmaması bu sonucun ortaya çıkmasında etken oldugu düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to determine and consider flexibility features in goalkeepers. Ten goalkeepers from every league has attended to workout. Age, tallness and weightiness averages of the goalkeepers in order are in super league; 27,40 ± 5,36 (old), 1,87 ± 0,03 (m), 85,10 ± 4,53 (kg), in the 2nd league (A) category; 22,20 ± 3,12 (old), 1,87 ± 0,04 (m), 79,60 ± 5,21 (kg), in the 2nd league (B) category; 23,60 ± 3,98 (old), 1,84 ± 0,04 (m), 79,10 ± 3,18 (kg), in the 3rd league; 23,20 ± 3,46 (old), 1,83 ± 0,05 (m), 79,20 ± 8,78 (kg), in amateur league; 22,90 ± 2,96 (old), 1,84 ± 0,04 (m), 76,10 ± 6,81 (kg). Tests were performed in the preparation period before 2007-2008 football season. It was started to measurements with 20 minutes warming. Four flexibility tests are performed to the goalkeepers. Flexibility measurements of the goalkeepers was measured by sit-lain reach flexibility test and goniometer flexibility measurement appliance. SPSS 10.0 statistic pocked programme was used in estimating the data and finding the worth calculated. Data has been summarized by giving the avarages and the worth of the standard refracting. One-Way ANOVA and Tukey tests from parametric tests has been used. In this study, error level has been admitted as 0,05. Between the leagues which has taken part to workout (super league, 2nd league (A) category, 2nd league (B) category, 3rd league and amateur league), it is determined that there had been a significiant difference with regard to rates of sit-lain reach test, right flexibility and left flexibility (P0,05). In these comparisons, as rates of sit-lain test, right flexibility and left flexibility tests which were attained for the goalkeepers playing in the 2nd league (B) category has been found significiantly higher than flexibility rates of the goalkeepers playing in the amateur league, the rates of flexibility test which has attained fort he goalkeepers playing in the super league has been found significiantly higher than flexibility rates of the goalkeepers playing in the amateur league. As a conseuence flexibility rates of the goalkeepers in higher level leagues has been found higher than flexibility rates of amateur goalkeepers. Traing the goalkeepers in higher levels by goalkeeper trainers fertilizes the Professional goalkeepers? trainings musch on account of not existing any goalkeeper?s trainer in the amateur leagues. It is considered that levels of trainings influences the flexibility rates.