Erkek ve bayanlarda kafatası kemiğinden geometrik morfometri metoduyla cinsiyet tayini
Determine the gender from cranial bone by using geometric morphometric method in males and females
  1. Tez No: 195162
  2. Yazar: YASİN ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalısmanın amacı; erkek ve bayanlarda kafatası kemiginden geometrik morfometri metodu yardımıyla cinsiyetin belirlenmesidir. Arastırmaya, Kaman Lisesinde okuyan ve voleybol takımında yer alan, yasları 15-17 arasında degisen 12 erkek ve 13 kız ögrenci gönüllü olarak katılmıstır. Bu çalısmaya katılan ögrencilerin sol lateral craniofacial ve mandibular röntgenleri alınmıstır. Daha sonra elde edilen sonuçlara geometrik morfometrik analizi uygulanmıstır. Röntgenler üzerinde anatomik 14 adet homolog referans noktası tespit edilmistir. Örneklerin RW (Relation Warp) analizinden elde edilen sonuçlar da RW1 %30, RW2 %21 olmak üzere, her iki bilesen toplam varyansın %51'ini açıklamaktaydı. Diger geri kalan bilesenler ise farklılıkların %49'unu açıklamaktaydı. RW analiz grafiginde, genelde bayan örneklerin ana ekseninin solunda, erkeklerin ise sagında toplandıgı gözlendi. Cinsiyetler arasındaki deformasyon grid'lerin farklılıkları ve vektörel yönlenmeler arasındaki degisiklikler açıkça gözlendi. Nitekim cinsiyet farklılıgı açısından en önemli farklılıgın ramus mandibulae düzeyinde oldugu gözlendi. Erkeklerdeki bu durum bir ramus flexure yapısını açıkça ortaya koymaktaydı (%85 oranında). Bayanlarda ise %15 oranında bir ramus flexure yapısı gözlendi. Merkeze yakın kümelesmeler açısından bayanlarda 6, erkeklerde 5 örnek bir örtüsme durumundaydı. Bunun yanında incisura preangularis ve meatus acusticus externus'un ortası düzeyinde de aynı ramus flexure düzeyinde oldugu gibi, bayanlarda posterioinferior yönlü oldugu tespit edilmistir (2 bayan hariç). Öte yandan tüm erkek örneklerde ise bu noktaların tam tersi anteriosuperror yönlü oldugu gözlenmistir. Buna karsın bu arastırmada,prosthion, infradentale, 7?8 arasındaki curvatura ve angulus mandibula'nın anterior ve posterior köselerinin referans noktaları arasında fark daha az belirgindi. Zira bu noktaların, bayanlarda daha anteriosuperror yönlü (%85), erkeklerde ise daha posteriosuperror (%85) yönlü oldugu tespit edilmistir. Sinus frontale bu çalısmada makroanatomik yönden incelendiginde, cinsiyetler ve bireyler arasında, hatta aynı bireylerde bile oldukça farklılıklar gösterdigi tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the gender from cranial bone by using geometric morphometric method in males and females. The sample of this study constituted of 12 volunteer male and 13 female volleyball players aged between 15 to 17 from a high school at Kaman. Left lateral craniofacial and mandibular x-rays were taken from the students. Geometric morphometric analyzes were applied to the all data. 14 homolog referans noktası anatomic points were determined from x-rays. Relation Warp (RW) analyzes indicated that while RW1 was 30%, the RW2 was 21 % and these two components explains the 51 % of total variance. The other two components explains the 49% of the differences. RW analyzes graphic indicated that, generally women?s were placed at the left side of the main axis and men?s were placed at the right side. The deformation grid differences between the genders and changes between vectors were clearly become visible. The result indicated that there was a significant difference between the genders in ?ramus mandibulae?. This case clearly exposes the ?ramus flexure? structure 85% ratio in male and 15% in females. There was a 6 covered position in females and 5 positions in males at near the central form group?s position. In addition, posterioinferior direction differences were determined in females participants (except two women) at incisura preangularis and meatus acusticus externus center levels. On the other hand, there was anteriosuperror direction of these points in males. However, in this study, prosthion, infradentale, curvatura between 7 and 8, the difference between referans noktası points of anteriors and posteriors of angulus mandibula are relatively less distinctive. Because it has been assessed that these points are more anteriosuperror 85% in women, while they are more posteriosuperror (85%) in men. In this study, there were sinus frontale differences between genders and also in same individuals in the macro anatomical point of view.