Psikiyatri servisinde yatan şizofren hastaların yakınlarının sosyal destek ve stresle baş etme düzeylerinin belirlenmesi
Determine to coping with stress and social support of the relatives of the patients who have schizoprenia at psychiatry unit
  1. Tez No: 195164
  2. Yazar: MEHTAP ESMEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAVVA TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma Şizofren hasta yakınlarının algılan sosyal destek ve stresle başetme yaklaşımları düzeylerini araştırmak amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. 1 Temmuz- 1 Kasım 2006 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Servisi ve Konya Numune Hastanesi Psikiyatri Servislerinde yatan araştırma sınırlılıklarını karşılayan 103 şizofren hastanın temel bakımından sorumlu hasta yakınları araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada sosyal desteği belirlemek için ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? ve stresle baş etme yaklaşımlarını belirlemek için ?Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları yüzyüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ve analizi bilgisayar ortamında SPSS 13.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Kruskal-Wallis ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Varyans analizi sonucunda fark gözlendiği durumlarda, gözlenen farkın hangi gruplar arası farktan kaynaklandığını tespit etmek amacıyla Tukey HSD çoklu karşılaştırmalı (post- hoc) testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre şizofren hasta yakınlarının SBTÖ alt ölçek puanlarından kendine güvenli yaklaşım puanları aile yapısına göre, sosyal güvencelerinin olup olmama durumuna göre, çaresiz yaklaşım puanları ise hastasının iyileşip iyileşmemesine inanma durumuna göre, iyimser yaklaşım puanı ise hastasının hastalığından etkilenip etkilenmeme durumuna göre istatistiksel olarak farklılık göstermektedir. Şizofren hastaların yakınlarının ÇBASDÖ toplam puanları öğrenim durumlarına göre, özel kişi puanları ise hastasının hastalığından etkilenme durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Şizofren hastaların yakınlarının stresle baş etme becerilerini artırmak ve sosyal destek düzeylerini artırmak için psikoeğitim gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The research has been carried out in a definitary way in order to search the ability level on coping with the perceived social support and stress of the relatives of patients of schizophrenia. The sampling universe of the research has consisted of the relatives of the patients that have been responsible for the primary care of the 103 schizophrenia patients staying at the Psychiatry services of Selçuk University Meram School of Medicine and Konya Numune Hospital during the period between July 1st and November 1st 2006. In the research, ?Multidimensional Scale of Perceived Social Support? has been used to determine the social support and ?Ways of Coping Inventory? (WCI) has been used to determine the abilities of coping with stress. Data collection of the research has been done by applying face to face interview method. Data assessment and analysis has been done in computer by SPSS 13.0 software. Assessment has been done on the data by making use of percentile distribution, arithmetic mean, t-test on independent groups, variance analysis, Kruskal-Wallis and one-way ANOVA tests. In cases where difference has been observed in variance analysis result, in order to determine the groups among which the difference causes the observed difference, Tukey-HSD multi-comparison test (post-hoc) has been used. According to the results obtained in the research, of the subscale grades of ?Scale of styles on coping with stress? of relatives of schizophrenia patients, self confident approach grades statistically vary according to family structure and existence of social security; desperate approach grades vary according to the state of belief that their patient will recover; optimistic approach grade varies depending on the state of being effected by the illness of the patient. Total ?Multi-dimensionally perceived social support scale? grades of relatives of schizophrenia patients statistically significantly vary depending on their levels of education; special person grades significantly vary depending on the state of being effected by the illness of their patient. In order to increase the abilities to cope with stress and social support levels of schizophrenia patients relatives, psychological training is required.