Hasat robotları
  1. Tez No: 19517
  2. Yazar: NECATİ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu. çalışma hasat robotlarını İncelemeler robotların genel yapısını İncelemeler robotların tarihi» üniteleri vb; robot sınıflandırılma inceler ve robotların kullanım alanlarını inceler. Yeterli «.oynak temin edilemediği için has yeterli bir bilgiye sah ve' dünyada mekanizabyonu yapılmıb Türkiyede önemli bir yeri olan şeker hakkında incelemeler makinalarmın ana üniteleri incelenir önemli yeri tutan başkesme sistemin^ inceler. Çünkü her bir incelemeyi amaçlar, inceler. ı âna üniteleri, hassas lan, at robotları hakkında ip olunamadı. Bundan dolayı Türkiye'de robot türlerini bir konu seçilir. pancarı mekanizasyonu yapılır. Bu incelemede pancar hasat ye pancar haşatında en daha: detaylı olarak kısım ayrı bijrltez konusu olabilecek niteliktedir. Başkesmledeki ürün kayıpları çok büyük I I olmaktadır ve üretici) ve ülke ekpnomisine büyük zarar vermektedir. Bu kayıpları azaltmak için yapılmış tez, makale kuruluşların ve konu ile ilgili Mevcut başkesme mekanizasyonlarmın robotlara adaptasyonu ç alışmaları yap çalışmalarını inceler, incelemesiyle bunlar ıj.ır. Sonuç olarak, pancar haşatı robotlarının hangi yeterliliklere ve yeteneklere sahip olması gerektiği konusunda bir fikir verilir.
Özet (Çeviri)
This study is purpose to investigate the robotics of harvest and robotics technology. ±n this search, investiga tions is cocerned with the general bui|lt of robotics. units, kinds of robot- r This investigatese [history, main ics and the use area of robotics. By providing insufficient j source that there are not enough sourlce and and knowledge i about this subject. Therefore it cl}ooses a subject about the investigated agricultural mechanisations in the world and sugar beet harvesting mechanisation Turkey. It chooses the in Turkey. This investigation is concerned with the ma tin of the importand main topping wrongly sugar built of sugar beet harvesters. One Î built is the sugar beet topping. By beet a lot of crops is left at the fiejld. Lost crops i very j i importand for farmer's 4cono,uy an d national ecenomy. Therefore it searches a lot of sources in order to in vestigates the topping Kugar beet. About.sugar beet topping there are a lot of sugar beet harvest for agricultur or anyone is suitible mechanism for our country makes adaptât ics. mechani *l As a result of thi: of harvest for sugar be- thesis, an t should have VI sm. One of them in Turkey. Suitible ion with other robot- idea gives tha robotics ability and suffcient.