Yuvarlak örme makinalarının performansı
The Performance of circular knitting machinery
  1. Tez No: 19516
  2. Yazar: AHMET ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. ALTAN ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma yuvarlak örme makinalarının performansının çeşitli açılardan kontrol edilerek daha yüksek performans düzeyine ulaşması amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde örmecilik ve yuvarlak örme makinasının kısa bir tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde performans düzeyine etki eden faktörler incelenerek bunlarla ilgili gözlem çalışmaları sonucunda ortaya çıkan bilgiler sunul muştur. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde beş makinalı bir işletme baz alınarak yapılan çalışmada yuvarlak örme makinasının performansını belirlemek için dokuma işletmelerinde uygulanan sistem kullanılarak sistematik bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Yapısal çalışma sürecine bağlı olarak yuvarlak örme makinalarının çeşitli açılardan performans düzeyine ait rakamsal değerler tablolar halin de sunulmuş ve bunların sonuçları irdelenmiştir. - III -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PERFORMANCE OF CIRCULAR KNITTING MACHINERY This reseacrh work has been carried out on circular knitting machinery to improve mill efficiency level. In the first chapter, knitting in general and circular knitting have been described in details. Where as in the second chapter, the main factors effecting the machine efficiency have been analysed and the results of outcome have been identified. The third chapter of this thesis cover the mill work which has been conducted in a circular knitting mill having five knitting machinery. A model for the mill performance level has been developed through the systematic analyses adapted in weaving sheds. The work is presented as tables including the numeric values belonging to the performance level of circular knitting machinery from different points of view. And the results are analysed. - IV -