İki farklı tam seramik kor materyalinin baskı dayanıklılığı ve marjinal uyumu üzerine farklı marjinal dizayn ve taper açılarının etkisi
The effect of different margin designs and taper angles on the compressive strength and marginal fit of two different all ceramic cores
  1. Tez No: 195197
  2. Yazar: H.NALAN BOZOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZGÜR İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalısmanın amacı, çigneme kuvvetlerinin yogun oldugu posterior bölgedeki iki farklı tam seramik kor sisteminin kırılma dayanımı ve marjinal uyumuna farklı marjinal dizayn ve taper açılarının etkisini in vitro sartlar altında incelemektir. Çalısmada, IPS Empress 2 ve In-Ceram kor materyalinin shoulder ve chamfer marjinal dizayn ve 6°, 12° ve 20° taper açısındaki marjinal uyumları dogal dislerde, baskı kuvvetlerine karsı dayanıklılıkları metal day'lar üzerinde incelenmistir. Baskı dayanıklılıgı testi için 96 adet metal day ve marjinal uyum ölçümleri için 96 adet dis iki tip kor için 48'erli iki alt gruba ayrıldı. Bu iki gruptaki day ve disler daha sonra kendi aralarında farklı marjinal dizayn ve taper açıları içeren her grupta 8 örnek olacak sekilde 6 alt gruba ayrıldı. Tam seramik kor materyallerinin standart boyutlarda olması için özel bir kalıp tornada hazırlandı. Bu kalıbın yardımıyla IPS Empress 2 ve In-Ceram kor örnekler hazırlandı. Seramik örneklerin simantasyonunda Variolink II Professional dual-cure rezin siman kullanıldı. Uygulanan islemler üretici firmanın talimatına göre yapıldı. Polimerizasyon için 30 N'luk sabit yük altında 5 dakika beklendi. Simantasyondan sonra 24 saat suda bekletilen örneklere kırılma dirençlerinin tespiti için baskı dayanıklılıgı testi yapıldı. Test için Universal Test Cihazı (basma-koparma-çekme test cihazı) kullanıldı. 0.5 mm/dk itme hızı ile örneklere kuvvet uygulandı. Seramik korların kırılma anındaki degerleri Newton cinsinden kaydedildi. Marjinal aralık ölçümü, her bir örnegin tüm marjin çevresinde birbirine esit uzaklıktaki 60 noktadan yapıldı. Marjinal aralıgın ölçümü için analiz sistemi, bir mikroskop, bir kamera, bilgisayar ve özel bir softwareden olusmaktaydı. Degerler mikron cinsinden belirlendi. Tüm ölçümler yapıldıktan ve kaydedildikten sonra her bir örnekten elde edilen 60 ölçümün ortalaması alınarak örnege ait marjinal aralık ölçüm degeri elde edildi. Farklı seramik materyalleri, marjinal dizayn sekilleri ve taper açılarının marjinal aralık ve baskı dayanıklılıgı testlerinden elde edilen degerlere etkisini degerlendirmede, 3 yönlü varyans analizi yapılmıstır. Seramik-marjinal dizayn, seramik-taper açıları, seramik-marjintaper arasındaki etkilesimleri incelemek için varyansların normal ve homojen dagılmamasından dolayı nonparametrik bir test olan Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U analizleri uygulanarak gruplar arasındaki farklılıklar incelendi. Üç yönlü varyans analizi sonucunda seramikler, marjinal dizayn ve taper açılarının kendi aralarındaki ve seramik-marjinal dizayn, seramik-taper açısı, seramik-marjinal dizayntaper açıları arasındaki baskı dayanıklılıgı açısından etkilesim istatistik olarak önemli bulunmustur (p0.05). 6° taper açısı ortalama kırılma dayanımı degeri ile 20° taper açısına sahip kor alt yapılara göre daha fazla kırılma dayanımı degeri göstermistir. En düsük marjinal açıklık 6° taper açısına sahip kor alt yapılarda görülmüstür. Bunu 12° taper açısı takip etmistir, en yüksek marjinal açıklık degeri ise 20° taper açısına sahip kor alt yapılarda tespit edilmistir. In-Ceram kor alt yapılar IPS Empress 2 kor alt yapılara göre shoulder marjinal dizaynında daha fazla kırılma dayanımı ve marjinal uyum göstermesi posterior bölgelerde shoulder marjinal dizaynı tarafından desteklenen In-Ceram sistemlerini tercih nedenimiz olabilir. 12° taper açısı posterior bölgede tam seramik kronları desteklemede uygun taper açısı olarak düsünülebilir. Taper açısı arttıkça marjinal aralıgın artmasından dolayı preparasyon sırasında taper açısı mümkün oldugunca küçük tutulmaya çalısılması marjinal uyum açısından klinik olarak tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effect of different margin designs and taper angles on fracture strength and marginal fit of two different all ceramic core systems in posterior region where chewing forces were intense. In this study, marginal fits of IPS Empress 2 and In?Ceram cores with shoulder and chamfer marginal designs and 6°, 12°, 20° taper angles were investigated on natural teeth and their resistance against compressive stress were investigated on metal dies. 96 metal dies were used for the compressive strength test and 96 teeth were used for marginal fit test. These dies and teeth were divided into 2 groups. Then these two groups of teeth and dies were divided into 6 subgroups of 8 specimens each with different marginal design and taper angles. For standardization, all ceramic core materials were prepared using a special mould which were made on lathe. Variolink II Professional dual-cure resin cement was used for cementation of ceramic specimens following the manufacturer?s instructions. The core specimens were placed under a static load of 30 N for 5 minutes for polimerization. After cementation, specimens were stored in water for 24 hours before being subjected to compressive loading to establish fracture resistance. A Universal Test Device (press-break off-pull test device) was used at a crosshead speed of 0,5 mm/min for the test. The data at the time of fracture of ceramic cores were recorded in Newtons. Marginal gap measurement was made from 60 equal distance measuring points around the entire circumferential margin of each specimen. An analysing system for measuring marginal gaps consisting of a microscope, a camera, a special software system. Measurements were recorded in microns. The average of 60 measurements were used to determine marginal gap measurement that particular specimen. Three-way of analysis variance was used to evaluate the effect of compressive strength and marginal gap of different ceramic materials, margin designs and taper angles. Kruskal- Wallis and Mann Whitney U analyses were used to examine the interaction between ceramicmarginal design, ceramic-taper angles, and ceramic-marginal design-taper angle.