Farklı rezin simanların artık monomer salınımının ın vitro şartlarda incelenmesi
Evaluation of residual monomer elution from different resin cement in vitro
- Tez No: 195196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÜŞÜMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalısmanın amacı; son yıllarda kullanımları artan IPS Empress Esthetic seramik sistemi ile hazırlanan inleylerin, iki farklı polimerizasyon (kimyasal ve dual polimerizasyon) mekanizmasına sahip rezin simanlar ile yapıstırıldıktan sonra, klinik basarılarını ve toksisitelerini önemli derecede etkileyen artık monomer salınımlarını High Performance Liquid Chromatography (HPLC) analizi ile in-vitro kosullarda degerlendirmektir. Çalısmada 60 adet çürük ve çatlak içermeyen insan molar disleri kullanıldı. Rasgele seçilen örneklerden olusan ve her grupta 10 örnek bulunacak sekilde 5'i dual polimerize (Variolink II, Rely X ARC, Resilute, Nexus 2, Rely X Unicem), 1'i kimyasal olarak polimerize olan siman grubu (C&B SuperBond) olusturuldu. 6 farklı gruba ayrılan disler mine sement sınırından 2 mm altına kadar akrilik bloklara gömülerek, mesiodistal olarak 6 mm, bukkolingual olarak 3 mm ve derinligi okluzoservikal olarak 2 mm olacak sekilde standart kavite açma makinesi ile Klass I inley kaviteler açıldı. Polieter ölçü maddesiyle elde edilen ölçülere poliüretan esaslı die materyali dökülerek modeller elde edildi. Modeller üzerinde inley kavitelerinin duvarlarına kalınlıgı 40 ? olan, ısıkla sertlesen, asınmaya karsı dirençli die spacer maddesi uygulandı. Hazırlanan modellerdeki kavitelere uygun olacak sekilde IPS Empress Esthetic seramik materyalinden restorasyonlar yapıldı. Klas I inley seramik restorasyonlar 6 farklı rezin simanı ile örneklere yapıstırıldıktan sonra, örnekler %75 etanol, %25 deionize su karısımı bulunan ısık geçirmeyen cam siseler içerisine konuldu. Örnekler solüsyon içerisine konulduktan sonra, belli zaman aralıklarında (10. dak, 1. saat, 24. saat, 72. saat, 7. gün, 14. gün, 21. gün.) alınan numuneler HPLC cihazında ölçülerek salınan monomerler (Bis-GMA, TEGDMA, UDMA, HEMA, BADGE, MMA) tespit edildi. Monomerlerin tespiti, her monomere ait retansiyon zamanları ve bu zamanlarda olusan pikler gözlenerek yapıldı. Çözeltide artık monomerlerin miktarını belirlemede ise, monomerlerin HPLC standardı için önceden hazırlanmıs kalibrasyonlar referans alındı. Her bir rezin simandan salınan artık monomer cinsi ve test periyodu (10. dak, 1.saat, 24. saat, 72. saat, 7. gün, 14. gün, 21. gün) dikkate alınarak iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bunu takiben Tukey HSD testleri yapılmıstır. Her bir siman grubunun farklı periyotlardaki artık monomer salınımını karsılastırmak için ise tek yönlü ANOVA ve bunu takiben Tukey HSD testi uygulanmıstır. Variolink II' den salınan toplam TEGDMA miktarı, Bis-GMA ve UDMA miktarlarından istatistik olarak yüksek iken (p0.05). Rely X ARC'den salınan Bis-GMA miktarı ile TEGDMA, UDMA, HEMA miktarı arasında fark istatistik olarak önemli bulunurken (p0.05). TEGDMA, UDMA, BADGE miktarları arasında istatistik olarak önemli farklılık bulunmazken (p>0.05), HEMA miktarı tüm monomerlerden istatistik olarak yüksek bulunmustur (p0.05). Rely X Unicem'den salınan TEGDMA miktarını, Nexus 2'den salınan HEMA ve C&B SuperBond'dan salınan MMA miktarları, zaman periyotlarına göre degerlendirildiginde, artık monomer miktarlarının ilerleyen periyotlara baglı arttıgı tespit edilmistir. Çalısmada incelenen 6 farklı rezin simandan toplam salınan artık monomer miktarlarının incelendiginde en fazla monomer salınımı Nexus 2 grubunda (p0.05). Çalısmamızda seramik inley restorasyonların yapıstırılmasında kullanılan rezin simanlardan tüm periyotlarda artık monomer salınmıstır. Arastırmamızın sonuçlarına göre agız ortamına rezin simanlarda monomer salınımı olmaktadır. Kullanılan rezin simanları dis hekimligindeki önemi ve yeri gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle rezin simanlardan salınan monomerlerin azaltılması biouyumlulugun artmasında ve rezin simanın bütünlügünün korunmasında önemli role sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate in vitro elution of residual monomers from resin cements which have two different polymerization mechanisms (dual and chemical cured) used for bonding of IPS Empress Esthetic ceramic restoration by HPLC. In current study 60 extracted, noncaries and crack free human molar teeth were used. 6 resin cements groups were established in 5 dual cured (Variolink II, Rely X ARC, Resilute, Nexus 2, Rely X Unicem) and 1 chemical cured (C&B SuperBond) resin cement and 10 samples were chosen randomly for each group. For every 6 different groups, all teeth were embeded in acrylic molds then Class I inley cavities were prepared in mesiodistally 6 mm length, buccolingually 3mm wide and occlusocervically 2 mm dept by using standard cavity machine. Polyurethan based die molds were obtained by pouring in polyether impression mould. Light cured die materials was applied to cavity walls in 40 ?m thickness. For each cavity, IPS Empress Esthetic ceramic restorations were prepared. The ceramic restorations were luted by 6 different resin cements and polymerized and all samples were immersed immediately in light proof glass bottles containning %75 ethanol, % 25 deionized water after polymerization of resin cements. Samples were taken off for every time intervals (10. min, 1. h, 24.h, 72. h, 7. d, 14. d, 21. d) from bottles which have immersed samples. The determination of residual monomers (Bis-GMA, TEGDMA, UDMA, HEMA, BADGE, MMA) which eluted from resin cements in ethanol solution was evaluated according to their retention time and peaks in monitor of HPLC. The concentration of residual monomers were calculated by using calibration concentration of standardized monomers. The data of eluted residual monomers from each resin cements in selected time intervals were analysed by two way analysis of varians (ANOVA) and Tukey HSD test. The data of residual monomers for each resin cement groups in different periods were analyzed by ANOVA and Tukey HSD test. While elution of TEGDMA from Variolink II was significantly different and high from eluted Bis-GMA and UDMA (p0.05). While there was no difference among eluted TEGDMA, UDMA, BADGE (p>0.05), HEMA was significantly different from all monomers eluted from Rely X ARC (p0.05). Elution of TEGDMA from Rely X Unicem, HEMA from Nexus 2 and MMA from C&B SuperBond were increased oncoming periods.