Anterior dişlerde zirkonyum oksit post üzerine üretilen farklı tam seramik kor materyallerinin kırılma dayanıklılığının incelenmesi
Fracture strength evaluation of different all ceramic core materials constructed onto zirconium posts
- Tez No: 281283
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kök-kanal tedavisi yapılan dişlerde ortaya çıkan diş dokusu kaybını gidermek amacıyla, kanallara post yerleştirerek, kor materyalinin dişe tutunması sağlanır, böylece restorasyonu güçlendiren altyapı oluşturulur. Anterior dişlerde tam seramik kron uygulamalarındaki gelişmeler ile, metal postlar yerine, diş rengine benzer postlar kullanılması önerilmektedir. Amacımız klinikte kullanılabilecek CAD/CAM ile üretilen tam seramik post-kor yapıları konusunda yeni alternatifler ortaya koyabilmektir. Tam seramik post materyallerinden biri olan zirkonyum oksit postlar üzerine üretilen farklı tam seramik kor materyallerinin kırılma dayanıklılığını değerlendiren bu çalışmada 11 adet dişten oluşan 3 grup belirlenmiştir. Test 1 grubu, kanal preparasyonunun optik ölçüsü alınarak; post-korun tek bir yapı halinde zirkonyum bloklardan Cerec 3D sistemiyle oluşturulduğu gruptur. Test 2 grubu, prefabrike zirkonyum postların (CosmoPost; Ivoclar, Schaan, Liechtenstein) kullanıldığı kor kısmının da feldspatik Cerec bloklardan Cerec 3D sistemiyle üretildiği ve bu iki yapının birbirine simante edildiği gruptur. Test 3 grubu ise prefabrike zirkonyum postların kullanıldığı, üzerine IPS Empress Cosmo materyalinden tek parça halinde döküm post-kor yapısının oluşturulduğu kontrol grubudur. Post-kor yapılar diş dokusuna rezin simanla simante edilmiştir. Örneklerin her biri için CAD/CAM sistemi ile standardize edilen tam seramik kronlar üretilmiştir. Rezin simanla kronların simantasyonundan sonra 6000 defa ısısal döngü (5-55?C) uygulanan örneklere, universal test cihazı yardımıyla kronun insizalinin 4 mm apikalinden statik kuvvet uygulanmıştır. Maksimum kırılma dayanıklılıkları sırasıyla test 1, 2 ve 3 grupları için 577 N, 586 N, 585 N'dur, bulgular arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.. Sonuç olarak her üç grupta uygulanan post-kor sisteminin klinik olarak uygulanabilir ancak; aralarında uygulama açısından maddi ve uygulayanın deneyimine bağlı farklılıklar ortaya çıkabileceğini söylemek uygundur.
Özet (Çeviri)
Endodontically treated teeth exhibit a higher risk of fracture so different types of posts inserted in these teeth?s canals. Under the all-ceramic restorations tooth coloured posts used. Our purpose is to add new CAD/CAM produced methods for producing all ceramic post-cores. In this study fracture strength differences between all ceramic core structures consructed onto zirconium posts were evaluated. Three groups consisting of 11 teeth were formed. Three different methods were used to fabricate all ceramic post core restorations: milling zirconia blocks with Cerec 3D CAD/CAM system used to produce one piece post core restorations (test 1 group), adhesively luted feldsphatic cores (Cerec Blocks) to CosmoPost zirconia posts (test 2 group), pressing IPS Empress cores directly to CosmoPost zirconia posts (test 3=control group). Post core structures were cemented to tooth with resin luting agent. Then standardized all ceramic crowns were fabricated to all specimens with the Cerec 3D CAD/CAM system. After cementation of crowns to core structures with resin luting agent, 6000 thermal cycles (5-55 ?C) applied and all specimens were tested to failure with the static load applied 45 degree angled to the tooth axis with Universal testing machine. Maximum fracture strength of test groups 1, 2 and 3 is respectively 577 N, 586 N, 585 N, results are not statistically significant. Consequently all post-core structures in all test groups can be used clinically but, we can say that there were financial differences between groups and the final restoration can be affacted by the experience of the technician and dentist.