S.ü. diş hekimliği fakültesi ortodonti anabilim dalı'nda 1990-2005 döneminde tedavi gören hastaların ortodontik özelliklerinin ve tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of orthodontic characteristics and treatment approaches of patients undergoing otrhodontic treatment at selcuk university faculty of dentistry department of orthodontics from 1990 to 2005
- Tez No: 195199
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmada, Selçuk Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda 1990-2005 yılları arasında tedavi görmüş 3295 hastanın, ortodontik özellikleri ve tedavi yaklaşımları değerlendirilmiştir. Bu amaçla, arşivde bulunan bitmiş hasta kayıtları ile klinikte tedavisi devam etmekte olan hasta kayıtlarından derlenen veriler, hazırlanan kapsamlı bir bilgisayar programına aktarılmış ve geniş bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bölümümüzde, ortodontik tedavi veya ek olarak ortognatik cerrahi, TME (temporomandibular eklem) tedavisi veya DDY (dudak-damak yarığı) tedavisi görmüş ve kayıtları iyi durumda olan hastaların hepsi değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmada; bazı kişisel bilgiler, diagnostik çeşitli ortodontik kayıtlar, tedavi tür ve şekilleri, tedavide kullanılmış apareyler ve tedavi yöntemleri, retansiyon prosedürleri, tedavi sonu komplikasyonlar kısımlar halinde hazırlanan programda yer almıştır. Bulgular, ülkemiz ve uluslararası literatür ile kıyaslanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, ortodonti literatüründe belirtilen çok farklı anomali tiplerinde uygulanan güncel bir çok ortodontik tedavinin, global olarak benzer şekillerde ve eş zamanlı olarak yapılmakta olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we reviewed orthodontic characteristics and treatment approaches of three-thousand two-hundred and ninety-five patients who underwent treatment at Selcuk University Department of Orthodontics from 1990 to 2005. For this purpose, a detailed retrospective chart review was conducted in all subjects, the pertinent patient data was collected in a computer based program and a comprehensive database was formed. All patients undergoing orthodontic therapy, orthognathic surgery, temporomandibular joint (TMJ) or cleft lip/palate treatment with a complete patient record were included in the study. Results were summarized in the following categories including baseline characteristics, diagnosis based orthodontic records, treatment approaches, appliances used for the treatment, retention procedures, and post-therapeutic complications. Findings were compared with the most recent national and international orthodontic literature. Based on our results, we think that many different current orthodontic treatment approaches in the literature for various anomaly types were applied globally, simultaneously, and in a similar fashion in our department during this period.