Sabit ortodontik tedavi gören hastalarda mini vida ile ilişkili komplikasyonlar üzerine ozon yağının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ozone oil on mini screw complications in patients receiving fixed orthodontic treatment
  1. Tez No: 729149
  2. Yazar: JAMIL BAYZED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÇINARSOY CİĞERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, molar intrüzyonu yapılan hastalarda ozonlu zeytinyağının mini vida ile ilişkili komplikasyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışma 2021-2022 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda %65,4'ü (n=17) kadın, %34,6'sı (n=9) erkek olmak üzere toplam 26 hasta ile yapılmıştır. Hastaların yaşları 12 ile 24 yaş arasında değişmekte olup, ortalama yaş 16,65±4,03'dür. İstatistiksel anlamlılık p0,05). CHX ve OZZ grubu bukkal mini vidaların 7.gün, 14.gün, 21.gün kanama ölçüm değerleri, palatinal mini vidalardan anlamlı seviyede yüksek saptanmıştır. CHX grubu bukkal mini vidaların 14.gün plak ölçüm değerleri, OZZ grubundakilerden anlamlı seviyede yüksek saptanmıştır. CHX ve OZZ grubunda bukkal mini vidaların 14.gün, 21.gün plak indeksi ölçüm değerleri, palatinal mini vidalardan istatistiki açıdan anlamlı seviyede yüksek saptanmıştır. Yaş ile mini vida mobilitesi, kanama ve plak indeksi arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. CHX ve OZZ grubundaki bukkal mini vidaların 2.saat VAS skorları, palatinal mini vidalardan anlamlı seviyede yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada OZZ'nin kanama, plak ve cep derinliği önlemede/azaltmada daha etkili olduğu saptandı. Ağrı üzerine CHX ve OZZ nin etkisinin benzer olduğu görüldü. Bu sonuçlar CHX kullanılması düşünülen vakalarda OZZ'nin alternatif olarak kullanabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aiml of this study is to see if ozoned olive oil affects mini-screw-related problems in molar incursion patients. Between 2021 and 2022, a total of 26 patients were studied in the Van Yüzüncü Yl University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics, with 65.4 percent (n=17) females and 34.6 percent (n=9) males. The patients' ages ranged from 12 to 24, with an average age of 16.65±4.03. The p0.05). Buccal mini screws in the CHX and OZZ groups had significantly higher bleeding measurement values on days 7, 14, and 21 than palatal mini screws. The CHX group's 14th-day plate measurement results for buccal mini-screws were substantially greater than the OZZ group's. On the 14th and 21st days, the plate index measurement values of the buccal mini screws were shown to be statistically substantially greater than the palatal mini screws in the CHX and OZZ groups. The relationship between age and mini-screw mobility, bleeding, and plaque index was not significant. The buccal mini-screws in the CHX and OZZ groups had substantially higher 2nd-hour VAS scores than the palatal mini-screws. In this study, OZZ was found to be more effective in preventing/reducing bleeding, plaque and pocket depth. It was observed that the effects of CHX and OZZ on pain were similar. These results support that OZZ can be used as an alternative in cases where CHX is considered.