Epiphany obturasyon sistemi ile kök kanal dolguları yapılan dişlerde computed tomography ile boşluk ölçümlerinin ve kırılma dirençlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of void measurements in computed tomography and fracture strength in endodontically treated teeth obturated with epiphany obturation system
  1. Tez No: 195200
  2. Yazar: BETÜL ÖZÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı guta perka ve Epiphany obturasyon sistemi ile farklı iki kanal dolgu patı kullanılarak kanal dolguları yapılan dişlerde, boşluk hacmi, kök dentini hacmi, bukko-lingual ve mezio-distal dentin kalınlıklarının multislice computed tomography kullanılarak değerlendirilmesi ve kırılma dirençlerinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada 100 adet, periodontal amaçlı çekilmiş mandibular insizör dişler dışındaki maksiller ve mandibular insan tek köklü anterior dişleri kullanıldı. Tüm dişlerin kuronları mine-sement seviyesinden kanal girişine izin verecek şekilde kaldırıldı. Doksan kök kanalı #50 ISO .04 ProFile seti kullanılarak standart crown-down tekniği ile prepare edildi. Preparasyon yapılan on diş kanal dolgusu yapılmayarak kontrol grubu olarak kullanıldı. Geriye kalan on diş ise preparasyon yapılmayan kontrol grubu olarak kullanıldı. Seksen diş rastgele altı gruba ayrıldı ve guta perka+AH Plus (n=15), guta perka+Epiphany (n=15), Resilon+AH Plus (n=15), Resilon+Epiphany (n=15), guta perka (kontrol, n=10), Resilon (kontrol, n=10) ile lateral kondensasyon tekniği kullanılarak dolduruldu. Örnekler 37°C' de 100% nemli ortamda 1 hafta bekletildikten sonra, multislice computed tomography cihazında tarandı ve her örnek için kök dentini hacmi ve kök kanal duvarı ile kanal dolgu maddesi arasındaki boşluk hacmi mm3 cinsinden ve bukko-lingual ve mezio-distal dentin kalınlıkları mm cinsinden ölçülecek şekilde 3 boyutlu imajlar kaydedildi. Daha sonra örnekler kırma testine tabi tutuldu ve ölçümler Newton cinsinden kaydedildi. İstatistiksel analiz için tek yönlü varyans analizi ve LSD testi kullanıldı. Her grubun her örneğinde kök kanal duvarı ve kanal dolgu maddesi arasında boşluğa rastlandı. Guta perka-Epiphany grubu; Resilon-AH Plus, Resilon (kontrol) ve guta perka (kontrol) gruplarından istatistiksel olarak daha az boşluk gösterirken (P0.05). Preparasyon yapılmamış grup dışındaki gruplar arasında kök dentini hacimleri bakımından önemli fark gözlenmedi. Bununla birlikte Resilon-AH Plus grubunda kökler diğer gruplardakine oranla daha yüksek kırılma kuvveti gösterdi. Deney gruplarında kaydedilen bukko-lingual ve mezio-distal dentin kalınlıkları birbirlerinden istatistiksel açıdan farklı değilken, kontrol grupları farklı sonuçlar gösterdi. Bu çalışmada kullanılan kanal dolgu materyallerinin dişin direncini artırdığı sonucuna varılmıştır. Kök kanal dolgulu dişlerdeki boşlukların multislice computed tomography kullanılarak değerlendirilmesinde teknik gelişmelere ve yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro study was to evaluate the void volume, root dentin volume and bucco-lingual and mesio-distal dentin thicknesses in teeth obturated with Epiphany obturation system and gutta percha with two different root canal sealers using multislice computed tomography and to compare fracture strengths. One hundred extracted human maxillary and mandibular anterior teeth, excluding mandibular incisors, with single roots were selected. The crowns of all the teeth were removed at the CEJ allowing access to the canal. Ninety root canals were instrumented using a standart crown-down technique to a size 50, .04 ProFile at the established working length. Prepared ten teeth were left unfilled and used as a control group. Remaining ten teeth were not prepared and used as a second control group. The eighty specimens were randomly divided into six groups and respectively obturated with gutta percha+AH Plus (n=15), Resilon+AH Plus (n=15), gutta percha+Epiphany (n=15), Resilon+Epiphany (n=15), gutta percha (control, n=10), Resilon (control, n=10), using lateral condensation technique. After storing the samples for 1 week in 100% humid conditions at 37°C, the teeth were scanned in a multislice computed tomography and 3 dimensional images were obtained for each sample to evaluate root dentin volume and volume of voids between the root canal wall and the filling material in mm3 and bucco-lingual and mesio-distal dentin thicknesses as mm. The specimens were loaded to failure at test machine and measurements were recorded as Newton. One-way ANOVA and LSD tests were used for statistical analysis. Voids were consistently found in every specimen of each group between root canal wall and root filling material. Gutta-percha-Epiphany demonstrated significantly less voids than Resilon-AH Plus, Resilon (control) and gutta-percha (control) groups (P < 0.05) whereas it was no statistically different from Resilon-Epiphany and gutta-percha-AH Plus (P>0.05). No significant difference in root dentin volume among test groups except unpreperad group. However force at fracture of roots with Resilon-AH Plus was significantly higher than other groups. Bucco-lingual and mesio-distal dentin thicknesses obtained in the experimental groups were not statistically significant from eachother, while control groups demonstrated various results. Obturation materials used in this study increased fracture strengths of endodontically treated teeth. Evaluation of voids in endodontically treated teeth with Multislice computed tomography requires technical developments and new studies.