Farklı fiber post sistemlerinde mikrosızıntının değerlendirilmesi
Evaluation of microleakage of different fiber post systems
  1. Tez No: 311197
  2. Yazar: ZEKİ ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE BOLGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, beş farklı fiber post sisteminin mikrosızıntı değerlerinin in vitro ortamda karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Çalışmada, ortodontik ve periodontal nedenlerle yeni çekilmiş 50 adet çürüksüz insan alt çene premolar dişi kullanıldı. Dişler her grupta 10 adet olacak şekilde rastgele seçilerek 5 gruba ayrıldı. Bütün gruplar için 10 mm derinliğinde post boşlukları hazırlandı. Pulpası çıkarılmış dişlerin restorasyonu için Snowpost, DT Light Post, Ribbond, Carbopost ve Reforpost kompozit post sistemleri kullanıldı. Simantasyon için hem kimyasal hem de ışıkla sertleşen (dual-cure) bir rezin siman (Dual-Syringe, Bisco Inc, Schaumburg, USA) kullanıldı. Simantasyonun ardından sıvı filtrasyon metodu kullanılarak mikrosızıntı testi yapıldı.Bulgular: Elde edilen sonuçlar tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi ile değerlendirildi. Sonuçlara göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).Sonuç: Çalışmamızda test grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare microleakage values of five different fiber post systems in vitro.Materials and Method: In this study, 50 caries free human mandibulary premolar teeth, freshly extracted because of orthodontic or periodontal reasons, were used. Teeth were randomly divided into five groups of 10 teeth each. Post spaces were prepared at 10 mm depth for each groups. Snowpost, DT Light Post, Ribbond, Carbopost and Reforpost fiber reinforced composite post systems were used to restore pulpless teeth. Dual-cure resin cement was used for post cementation. After cementation microleakage test was performed by fluid filtration method.Results: The results were analyzed using a one-way analysis of variance (ANOVA) test. Statistically, the microleakage values among groups were not significant (p>0.05).Conclusion: Statistically, there is no different among groups in this study.