İnley destekli sabit parsiyel protezlerin kırılma dayanımlarının incelenmesi
Fracture strength of inlay retained fixed partial dentures
- Tez No: 195212
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA GÖKHAN ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalısmanın amacı; inley destekli sabit parsiyel protezlerin kırılma dayanımlarını karsılastırmalı olarak incelemektir. Çalısmada kullanılmak üzere 60 adet çürüksüz mandibular premolar ve mandibular molar dis toplandı. Dislerin kök yüzeyleri 0,2 mm. kalınlıgında polieter ölçü maddesi ile kaplanarak periodontal ligament taklit edildi. Yapay dis mobilitesi periotest cihazı kullanılarak test edildi. Premolar ve molar disler molar dis genisligini yansıtan 11 mm. mesafe ile polimetilmetakrilat rezin içerisine gömüldü. Kutu seklinde inley preparasyonu yapılan disler rastgele her gurupta 10 örnek bulunan 6 farklı gruba ayrıldı. nley destekli sabit parsiyel protezlerin yapımında metal-seramik, tam seramik (ZirkonZahn, IPS Empress 2, IPS e.max Press) ve fiber ile güçlendirilmis seromer (Adora- Vectris, everStick-Solidex) sistemleri kullanıldı. Üretici firma talitmatları dogrultusunda hazırlanan 60 adet inley destekli sabit parsiyel Variolink II ile simante edildi. Termosiklus uygulamasının ardından inley destekli sabit parsiyel protezlerin santral fossasından üniversal test cihazı ile kırılma meydana gelinceye kadar 0,5 mm./sn. hız ile vertikal yönde yük uygulandı. Kırılma dayanımları ve uzama miktarları kaydedildi. Örneklerde meydana gelen kırık tipleri steromikroskop altında ve radyografik olarak incelendi. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to investigate and compare fracture strength of inlay retained fixed partially dentures. For this study; caries free 60 mandibular premolar and 60 mandibular molar were collected. The roots of teeth were covered with a 0,2 mm. thick layer of polyether impression material to simulate of the periodontal ligament. The artificial tooth mobility will be evaluated by use of a periotest instrument. Premolar and molar teeth were embedded in polimetilmetacrylate resin at a mesiodistal separation of 11 mm to represent a mandibular molar gap. The specimens were randomly divided into 6 groups of 10 teeth each with boxshaped proximal preparations. Metal-ceramic,. all ceramic (ZirkonZahn, IPS Empress 2, IPS e.max Press) and fiber reinforcement ceromer (Adora-Vectris, Everstick-Solidex) systems were used to restored prepare abutment teeth. Sixty inlay retained fixed partially dentures were fabricated of each material in accordance with the manufacturer?s instructions and luted adhesively to the teeth with Variolink II luting agent. After thermal cycling a vertical force was loaded to the center of the inlay retained fixed partial dentures at a crosshead speed of 0,5 mm/min. The fracture strength and bending was determined. The specimens were examined for the type of failure with stereomicroscope and radiography. Statistical analysis was performed using the Kruskal-Wallis test and the Mann-Whitney U test (p 500 N. in posterior areas, all systems showed sufficient fracture strength. The fractures occurred mainly at the connectors between the pontic and the abutment teeth of the IPS Empress 2 and IPS e.max Press restoration. The fractures occurred mainly at the connectors and abutment teeth of the ZirkonZahn and metalceramic restoration. Adora-Vectris and everStick-Solidex restorations did not demonstrate any damage in the fiber framework however veneering ceromer sheared from fiber framework.