Farelerde omega-3 yağ asiti ve zeytin yağı katkılarının lipit metabolizmasına etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of omega-3 fatty acid and olive oil supplements on lipid metabolism of mice
- Tez No: 195217
- Danışmanlar: PROF.DR. FİRUZE KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, erkek farelerde rasyona ?-3 yağ asiti (balık yağı, %1) ve ? -6 ve ? -9 yağ asiti (zeytinyağı, %5), ilavelerinin plazmada total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliserit ve lipoprotein a konsantrasyonlarına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada 6 aylık yaşta, canlı ağırlıkları birbirine yakın, toplam 90 adet beyaz erkek fare kullanıldı. Bu hayvanlar herbirinde 30 adet fare içeren 3 gruba ayrıldı. Denemeye başlamadan önce bütün hayvanlar tartılarak canlı ağırlıkları tespit edildi ve canlı ağırlıkları birbirine yakın olacak şekilde gruplara dağıtıldı. Araştırma 60 gün sürdürüldü. Araştırma Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesi'nde yürütüldü. Çalışmada kontrol (1.grup) ile balık yağı (Menhaden fish oil) (2.grup), zeytinyağı + balık yağı (3. grup) deneme grupları oluşturuldu. Deneme sonunda kardiyak punksiyonla alınan kan örneklerinden elde edilen plazmalarda, spektrofotometrik olarak total kolesterol, HDL-LDL kolesterol, trigliserit ve lipoprotein a ölçümleri yapıldı. Erkek farelerde deneysel olarak yürütülen bu çalışmada, balık yağı ve balık yağı+ zeytinyağı ilaveleri kan lipid profilinde belirgin farklılıklar ortaya çıkarmış, balık yağı verilen grupta iyi huylu kolesterol (HDL) düzeyleri yükselmiş ve LDL kolesterol düzeyleri kontrol grubuna oranla belirgin düşüş göstermiştir. Total kolesterol ve LDL kolesterol değerlerinde de kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşüş belirlenmiştir. Trigliserit değerleri de kontrol grubuna göre rakamsal düşüş göstermiştir. Balık yağı ve zeytinyağının birlikte uygulandığı 3. grupta ise, sadece balık yağı uygulanan 2. gruba benzer değişimler gözlenememiştir. Lipoprotein a değerlerinde de gruplar arası farklılık belirlenememiştir Sonuç olarak farelerde yürütülen bu çalışmada esansiyel yağ asiti kaynağı olarak balık yağı kullanılmasının kan lipid profiline düzenleyici etkileri olabildiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of omega 3- fatty acid (Menhaden fish oil, 1% ) and omega 6, omega 9 fatty acid (olive oil, 5%) supplementation into diets of rats on plasma total cholesterol, HDL and LDL cholesterol, lipoprotein a and triglyceride levels were investigated. In this trial, a total of 90 Swiss Albino male mice which have 6 months age, in equal of body weight were used. During the experiment, these animals fed with standart ration as ad libitum. Animals were housed in S.Ü. Veterinary Faculty Experimental Animals Unit. Experimental period was lasted at 60. day. There were three experimental groups in this study as following; 1. Control, 2. Fish oil (Menhaden) group, 3. Fish oil plus olive oil group At the end of the experiment, blood samples were taken by cardiac puncture and, plasma total cholesterol, HDL-LDL cholesterol, triglyceride and lipoprotein a concentrations of mice were determined. Supplementation of fish oil and olive oil into rat diets made significant differences in lipid parameters, also HDL cholesterol levels were increased in fish oil group and LDL cholesterol was lower than the control group. Moreover, there were also found these decrease in total cholesterol, triglyceride and LDL levels of fish oil group. Otherwise, there was no any improving on lipid profiles of fish oil plus olive oil grup (3. group). As a result, the findings of the present study on mice suggest that blood lipid profile were improved by fish oil as an omega fatty acid source.