Parenteral lipid emülsiyonlarının deney fare sepsis modelinde mezenterik hipoperfüzyon, oksidatif stres ve organ hasarına etkisi
Effects of parenteral lipid emulsions on mesenteric hypoperfusion, oxidative stress and organ damage in experimental mouse sepsis model
  1. Tez No: 629896
  2. Yazar: GÖKŞEN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BEKTAŞ İSKİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, farede lipopolisakkarit ile oluşturulan septik şok modelinde farklı parenteral lipid emülsiyonlarının, mezenterik hipoperfüzyon, inflamasyona bağlı oksidatif hasar ve organ hasarına etkisi incelenmiştir. Mezenterik kan akımı değerlendirildiğinde, lipopolisakkarit uygulanan hayvanlarda akım, kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde azaldı (ml/dk, kontrol: 3,02 ± 0,10, LPS: 1,44 ± 0,10). Kontrol grubunda zeytinyağı ve soya yağı mezenterik kan akımını azalttı. Lipopolisakkaritle azalan mezenterik kan akımını, balık yağı düzeltti ancak veri vücut ağırlığına göre yorumlandığında bu fark gözlenmedi. Lipopolisakkarit uygulaması sonrasında artan karaciğer ve dalak yaş ağırlığını lipid emülsiyonları önlemedi. Soya yağı, karaciğer, akciğer ve serumda oksidatif stres indeksini istatistiksel anlamlı olarak arttırdı. Zeytinyağı, dalakta, lipopolisakkarit ile artmış olan oksidatif stres indeksini azalttı, ancak serumda kontrol grubunda arttırdı. Histopatolojik incelemede, kullanılan dozlarda lipid emülsiyonları, normal fare karaciğer ve dalağı için histopatolojik olarak zararlı etkiler göstermektedir. Lipopolisakkarit varlığında balık yağı, sadece lipopolisakkarit uygulamasına göre karaciğere daha az hasar vermektedir. Bu sonuçların ana bulgusu yüksek omega-3 yağ asidi içeren balık yağı emülsiyonlarının deneysel sepsis modelinde azalmış mezenter kan akımını arttırması ve karaciğer hasarını önlemesidir. Balık yağı emülsiyonları, sepsis oluşturulmuş farelerde, koruyucu etki gösterdiği dozlarda, sağlıklı hayvanlarda organ hasarına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different parenteral lipid emulsions on mesenteric hypoperfusion, inflammation-induced oxidative damage and organ damage in the septic shock model created with lipopolysaccharide in mice was investigated. When mesenteric blood flow was evaluated, the flow decreased significantly in animals treated with lipopolysaccharide (ml/min, control: 3.02 ± 0.10, LPS: 1.44 ± 0.10). Olive oil and soybean oil decreased mesenteric blood flow in the control group. Reduced mesenteric blood flow and fish oil decreased with lipopolysaccharide but this difference was not observed when the data was interpreted according to body weight. Lipid emulsions did not prevent the increased liver and spleen wet weight after the application of lipopolysaccharide. Soybean oil statistically significantly increased the oxidative stress index in liver, lung and serum. Olive oil reduced the oxidative stress index in spleen, which increased with lipopolysaccharide, but increased in serum in the control group. In histopathological examination, lipid emulsions in the doses used show histopathologically harmful effects for healthy mouse liver and spleen. In the presence of lipopolysaccharide, fish oil does less damage to the liver than just lipopolysaccharide application. The main finding of these results is that fish oil emulsions containing high omega-3 fatty acids increase decreased mesenteric blood flow and prevent liver damage in the experimental sepsis model. Fish oil emulsions cause organ damage in healthy animals in sepsis-induced mice at doses with protective effects.