Derin çekme ve pres kalıplarının tasarımına etki eden faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 19522
  2. Yazar: İSMAİL ADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu araştırma metal levha malzemeleri şekilde tespit ederek, çeşitli ebat ve şekildeki erkek ve dişi kalıp setleri kullanarak kopma sınırlarına kadar şekillendirip maksimum alan ve hacim elde etmek için yapılmıştır. Endüstri de bu çeşit bir araştırma oldukça önemlidir. Misal olarak piyasaya yeni sürülecek bir otomobilin dış kaporta kalıbının hatasız bir imalat (malzemeyi koparmadan) yapabilmesi için dizaynı ve imali hem zaman alır ve hemde önemli bir maddi yatırım ister. Kalıp seti ile şekillendirilmiş parçanın alanının orijinal alanına oranı esas parametre olarak alınmıştır. Bu arada çeşitli parametrelerde araştırılmıştır. 1- Çeşitli yağlama elemanları test edilmiş ve teflon filmle maksimum verimlilik elde edilmiştir. 2- Çeşitli ebatlarda silindirik, silindirik-yassı tabanlı, eliptik, eliptik-yassı tabanlı erkek kalıp setleri test edilmiştir. 3- Kare ve dikdörtgen bağlama pozisyonları denenmiştir. 4- Çeşitli bağlama ebatları test edilmiştir. 5- Malzeme olarak düşük karbonlu çelik, yarım sert alüminyum ve yarım sert bakır kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan ekipmanın detayları, deneylerde elde edilen (hacim ve alan büyümeleri ile uzamalara) ilişkin sonuçlar grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work has been done in order to get maximum surface area and volume out of flat metals while they are safely pressed (without rupture) by different shape of die and punches under different clamping conditions. In the industry this is quite important, such as in automative industry to get an optimum streched body parts of car without rupture (while pressing) is extremely important. Ratio of projeced area (obtained by punch)to original area is the main parameter which has been investigated. Several parameters have also been tested these are D- Several lubricants has been tested and teflon sheet gave maximum efficiency. 2)- Cyl indrical, cyl indrical-f lat ended cylindrical-hemispherical ended and flat- bottomed sets of punches were examined. 3)- Square and rectengular clamps were tested. 4)- Four clamping sizes were tested. 5)- Low carbon steel, half hard aluminium and half hard copper were used as material, Details of the equipments which has been used for experiments are given, graphs of strain distribution over pressed area clamping of volume and surface area are also given.