Çeşitli tam seramik sistemlerde; yüzey pürüzlülüğünün ve polisaj metotlarının bakteri adezyonuna etkisinin incelenmesi
The evaluation of effect of surface roughness and polishing methods in different all ceramic systems on bacterial adhesion
- Tez No: 195222
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ AYKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı; beş farklı metal desteksiz seramik materyaline 4 farklı yüzey bitim ve polisaj işlemi uygulanmasının yüzey pürüzlülüğüne etkisini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek ve bu yüzeylere S. mutans bakteri tutunumu konfokal lazer mikroskobu ve görüntü analiz yöntemleri kullanılarak incelemektir. Çalışmada kullanılan IPS Empress, IPS Empress 2, In-Ceram (Vitadur Alpha) ve Finesse grubu örneklerin hazırlanmasında özel metal kalıplar kullanıldı. Cerec grubu örnekleri prefabrike blokların, ISOMET kesme cihazında belirlenen kalınlıkda kesilmesiyle elde edildiler. Elde edilen örneklere standart tesviye işlemlerinden sonra 600 gritlik zımpara ve glaze uygulandı. Glaze uygulanan örneklere önce 30 ?m ve 15 ?m' lik bitim frezleri uygulandı. Daha sonra örnekler her grupta 10 adet olacak şekilde rastgele dört gruba ayrıldı. İlk gruptaki örnekler başka hiçbir işlerm uygulanmadan ve frez grubu olarak ayrıldı. İkinci gruba sırasıyla kaba, orta ve ince Soflex parlatma diskleri uygulandı. Üçüncü gruba ise, Shofu porselen polisaj seti sırasıyla Dura-white stone, Standart Ceramiste, Ultra Ceramiste ve Ultra II Ceramiste taş ve lastikleri ile polisaj yapıldı. Son gruba ise keçe (Super Snap Buff Disk) ile elmas pasta (Diomand Stick) uygulandı. Yüzey işlemleri tamamlanan örnekler 15 dakika distile suda ultrasonik temizlemeye tabii tutuldu. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümü için Mitutoyo Surftest cihazı kullanıldı. Ayrıca taramalı elektron mikroskop ile yüzey incelemeleri yapıldı. Örnekler, S mutans bakteri adezyonu için otoklavda steril edildiler ve üzerlerine müsin içeren sentetik tükürükten 5 ml eklenerek pelikül oluşması için bir saat beklendi. Örnek yüzeyleri 5 ml serum fizyolojik ile yıkandıktan sonra steril petrilere alındı. Herbir örnek yüzeyine bakteriyal konsantrasyonu 109 CFU/ml olan süspansiyondan 100 ?l eklendi ve 15 dakika beklenerek bakterilerin pelikül tabakasına bağlanması sağlandı . Daha sonra her petriye örnek yüzeylerini tamamen kaplayacak şekilde 5 ml % 5 sukrozlu BHI eklendi ve 37 oC'de % 5 CO2'de 24 saat süreyle bakteri inkübasyon için etüve yerleştirildiler. Bakteri adezyonu tamamlanan örnekler herbirinde 2 ml PBS bulunan tüplere yerleştirildi ve serbest bakterilerin uzaklaşması için 30 sn'ye vorteks cihazında karıştırıldı. Örnekler işlem uygulanmamış yüzeylerinden tırnak cilası ile lamlara yapıştırıldı. 1 ml serum fizyolojiğe 6 ?l fluorescein diacetate (FDA) ve 3 ?l ethidium bromide (EB) eklendi. Örneklerin herbirinin yüzeyine 5 ?l boya damlatıldı ve yüzeyler konfokal lazer mikroskopla incelendi. Canlı bakteri görüntüleri konfokal lazer mikroskobu ile alındı ve Clemex Vision Lite 3.5 görüntü analizi programı kullanılarak yeşil ve kırmızı görüntü odacıkları sayıldı. Çalışmada elde edilen veriler iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi ve takiben Tukey HSD testleri, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirildi. Seramik sistemleri yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirildiğinde gruplar arasındaki fark önemli bulundu. Cerec ve IPS Empress grupları en düşük yüzey pürüzlülüğü değerlerini gösterirken bunları sırası ile In-Ceram, Finesse ve IPS Empress 2 grupları izlemiştir. Yine kullanılan polisaj metotları yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirildi ve gruplar arasında farklar önemli bulundu. Soflex, Shofu uygulanan yüzeyler en düşük Ra değerini gösterdiler. Elmas pasta uygulanan grup ise yüzey pürüzlülük değeri ile bunlardan daha pürüzlü yüzeyler oluşturdu. Elmas frez uygulanan grup en yüksek yüzey pürüzlülük değerini verdi. Seramik sistemleri canlı bakteri tutunumu açısından değerlendirildi ve gruplar arasındaki fark önemli bulundu. En düşük canlı S mutans adezyonu In-Ceram grubunda görüldü. Bu grubu sırasıyla Cerec, Finesse ve IPS Empress grupları takip etti. IPS Empress 2 grubunda ise en fazla canlı S mutans adezyonu belirlendi. Yine kullanılan polisaj metotlarının canlı bakteri tutunumuna etkiside önemli bulundu. Soflex ve Shofu gruplarında en az canlı bakteri tutunumu görüldü. Elmas pasta ve bitim frezi uygulanan gruplarda en fazla canlı bakteri tutunumu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of four different surface finishing and polishing treatments on the surface roughness and S mutans adhesion of five different all ceramic materials, by using confocal laser microscope and image analysis method. In this study, a special metal mold was used in preparation of IPS Empress, IPS Empress 2, In-Ceram (Vitadur Alpha) and Finesse ceramic specimens. Cerec specimens were prepared by cutting the prefabricated blocks with ISOMET cutting machine. After standard grinding procedure, samples were polished with 600 grit sandpaper and then glazed. Glazed surface of specimens were removed with 30 ?m finishing bur and then and 15 ?m bur. Then specimens were randomly divided into four groups of 10 each. First group was left without any procedure as a bur group. In the second group specimens were polished with coarse, medium and fine Soflex discs. In the third group Shofu Porcelain Polishing kit; Dura White Stone, Standard Ceramiste, Ultra Ceramiste and Ultra II Ceramiste polishing stone and rubber were used respectively to polish the specimens. The last group specimens were polished with diamond paste and Super Snap Buff disks. After surface treatment, all samples were cleaned for 15 minutes with ultrasonic cleaner. Mitutoyo Surftest Analyzer Machine was used to determine the surface roughness and surface of specimens were examined with scanning electron microscope. Before bacterial adhesion, specimens were sterilized in autoclave at 121 Co for 15 minutes. 5 ml artificial saliva with mucine was added on the specimens placed in the petri and were left for 1 h to produce a pellicle layer. Then the specimens were washed with 5 ml saline and placed into sterilized petri disks. 100 ?l of the bacterial suspension including 109 CFU/ml was added to each samples surface and the bacterial attachment was provided to the pellicle layer for 15 minute. BHI with 5 % sucrose was added to each petri for covering all samples surfaces and petries were placed into the incubator to obtain the bacterial incubation for 24 h at 37 Co with 5 % CO2. After 24 h, the specimens were placed into tubes containing 2 ml PBS and mixed with vortex for 30 seconds to separate the free bacteria. Unpolished surface of specimens were bonded with nail polish on to the lams. 6 ?l of the Fluorescent Diacetate (FDA) stock solution and 3 ?l of the Ethidium Bromide (EB) were mixed with 1 ml of cold saline. 5 ?l of the final solution was dropped on the each sample surface and covered with lamel to examine with confocal laser microscope. The images of vital bacteria were taken with confocal laser microscope and then green and red points were counted with Clemex Vision Lite 3.5 image analyzing program. The results of this study were evaluated with two way ANOVA, one way ANOVA and followed by Tukey HSD tests, correlation and regression analysis. When the surface roughness of ceramic systems were evaluated, the difference between groups was found significant. While the Cerec and IPS Empress groups were showed the minimum surface roughness values, In-Ceram, Finesse and IPS Empress 2 groups were following respectively. Polishing methods used in study were evaluated for surface roughness, and differences between groups were found significant. Soflex, Shofu treated surfaces exhibited the minimum Ra values. Diamond paste used group accomplished more rough surfaces. Diamond bur group was shown the maximum surface roughness value. Ceramic systems were evaluated for vital bacterial adhesion, and the difference between groups was found significant. Lowest vital S mutans adhesion was seen at In-Ceram group. Cerec, Finesse and IPS Empress groups were followed this group respectively. Most vital S mutans adhesion was determined at IPS Empress 2 group. Then polishing methods affect at vital bacterial adhesion were found significant. Minimum bacterial adhesion was found at Soflex and Shofu groups. Maximum vital bacterial adhesion was found at diamond paste and finishing bur used groups.