Kararsız angına ve st yukselmesı olmayan myokard ınfarktuslu hastalarda degısıkstatınlerın ve ezetımıbe'ın hscrp uzerıne etkılerının arastırılması
Effects of different statins, ezetimibe/simvastatin combination on hscrp levels in unstable angina pectoris and non-st elevation myocardial infarction patients
  1. Tez No: 536181
  2. Yazar: ESAT NAMAL
  3. Danışmanlar: DR. FATİH BORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut koroner sendrom (AKS), ateroskleroz zeminininde mekanik ve inflamatuar etkilerle oluşan plak harabiyeti sonrası gelişir. Statinler ile yapılan çalışmalarda ateroskleroz ve akut koroner sendrom gelişimi üzerine lipid düşürücü etkilerinden bağımsız izlenen faydanın saptanması ve bu ilaçların başta yüksek duyarlıklı C reaktif protein (hsCRP) olmak üzere inflamatuar mediyatörler üzerine olan faydalı etkilerinin gözlenmesi bu ilaçların önemini artırmıştır. Özellikle erken dönemde, yüksek dozda başlanması statinlerin etkilerini ve hasta uyumunu arttırmaktadır. Çalışmamızın amacı, AKS'da güncel tedaviye ilave olarak hastaların lipid düzeylerine bakılmaksızın erken dönemde başlanan yüksek doz iki farklı statin ve bir statin/ezetimibe kombinasyonunun hsCRP üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, kararsız angina ve ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü ile acil servise başvuran hastalara ilk 24 saatte 20 mg/gün atorvastatin veya 10 mg/gün rosuvastatin veya 10 mg/gün simvastatin/ezetimibe kombinasyonu başlandı. Çalışmamıza her bir gurupta 50 hasta olmak üzere toplam 150 hasta alındı. Çal$%maya alınan atorvastatin 20 mg/gün grubundaki 5 hasta, rosuvastatin 10 mg/gün grubundaki 4 hasta, simvastatin/ezetimibe 10 mg/gün grubundaki 3 hasta takipleri sırasında akut üst solunum yolu enfeksiyonu, üriner enfeksiyon, enterit gibi hsCRP düzeylerini etkileyecek durumlar nedeniyle çal$%madan ç$kart$ld$, toplam 138 hasta 60 günlük takip dönemlerini komplikasyonsuz tamamlad$. 138 hastan$n 60 günlük takibi sonras$nda simvastatin/ezetimibe grubunda hsCRP deJerleri 10. günde atorvastatin ve rosuvastatin grubuna göre istatistiksel olarak daha çok azalmaktad$r (F=29,62 ; p=0,0005). Simvastatin/ezetimibe grubunda hsCRP deJerleri 60. günde de atorvastatin ve rosuvastatin grubuna göre istatistiksel olarak daha çok azalmaktad$r (Simvastatin/ezetimibe kolunda 38,4 mg/L 'den 2,4 mg/L 'ye; atorvastatin kolunda 27,31 63 mg/L'den 4,13 mg/L'ye; rosuvastatin kolunda 22,04 mg/L'den 3,63 mg/L'ye. F=48,54; p=0,0005). Yapm$% olduJumuz çal$%man$n sonuçlar$ karars$z angina ve ST segment yükselmesi olmayan myokard infarktüsü ile acil servise ba%vuran hastalara ilk 24 saatte ba%lanan yüksek doz lipid dü%ürücü ajan$n güvenilir olduJunu göstermektedir. Bunun yan$nda simvastatin/ezetimibe 10 mg/gün kombinasyon tedavisi, inflamasyon belirteçlerini dü%ürme aç$s$ndan atorvastatin 20 mg/gün ve rosuvastatin 10 mg/gün tedavisine göre üstün bulunmu%tur.
Özet (Çeviri)
Acute Coronary Syndromes (ACS), devolop due to the destruction of the atherosclerotic plaques by mechanical and inflammotory factors. Statin studies showed that the positive effects of statins on atherosclerosis and ACS are independent of their lipid lowering effects. This observation is linked to their effects on mitigating the inflamatory mediators and especially the high sensitive C reactive potein (hsCRP). The use of statins at high doses early in ACS enhance their effectiveness and the patients compliance. The aim of our study was to eveluate the effects of two different statins and a statin/ezetimibe combination given at high doses early in ACS, on hsCRP values. Study group consisted of consecutive patients with non ST elevation myocard infarctus (NSTEMI) and unstable angina (UA). Patients were divided into three groups and one group recieved 20mg/day atorvastatin, one group received 10 mg/day rosuvastatin where as the other group recieved 10 mg/day simvastatin/ezetimibe combination therapy were initiated within the first 24 hours of ACS. A total of 150 patients were enrolled in our study and each group was consisted of 50 patients. Five patients in atorvastatin group, four patients in rosuvastatin group and three patients in simvastatin/ezetimibe group were excluded from study, because of having acute upper respiratory tract infections, urinary tract infections and gastroenteritis during their follow-up. So that we evaluated the data of remaning 138 patients. After 60 days of follow-up a significant reduction was seen in hsCRP levels in simvastatin/ezetimibe group (in simvastatin/ezetimibe group the mean hsCRP was reduced from 38,4 mg/L to 2,4 mg/L, in atorvastatin group the mean hsCRP was reduced from 27,31 mg/L to 4,13 mg/L and in rosuvastatin group the mean hsCRP was reduced from 22,4 mg/L to 3,63 mg/L F=48,54; p=0,0005). These data have shown that high dose statins started in the early phase of UA and NSTEMI is safe. Simvastatin/,ezetimibe 10 mg/day combination was shown to be superior to atorvastatin 65 20 mg/day and rosuvastatin 10 mg/day in reducing the inflammatory markers which are known to predict the clinical outcomes.