Polikistik over sendromunda adiponektin gen polimorfizmi sıklığı ve bunun serum adiponektin, androjen düzeyleri, insülin direnci ve klinik parametreler ile ilişkisi
The incidence of adiponectin gene polymorphism and its relation to serum adiponectin and androgen levels, insulin resistance and clinical parameters in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 195234
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKSUN AYVAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
PKOS çesitli endokrinolojik ve reprodüktif bozukluklara yol açan ailesel bir hastalıktır. Ancak hastalıgın genetik alt yapısı tam olarak belirlenememistir. PKOS'un genetik temeline yönelik yapılan çalısmalarda 30 dan fazla gen üzerinde çalısılmıstır. Bu genlerden birisi de adiponektin genidir. Adiponektin gen polimorfizmi ve insülin rezistansı arasındaki iliski bir çok çalısmada arastırılmasına ragmen, adiponektin gen polimorfizmini PKOS'da inceleyen çalısma sayısı çok azdır. Ekson 2'deki T45G adiponektin gen polimorfizminin PKOS gelisimi ile iliskisini ve bu gen polimorfizminin PKOS'lu kadınlardaki insülin direnci ve hiperinsülinemi, hiperandrojenemi, hipoadiponektinemi ve klinik bulgular ile iliskisini arastırmayı amaçladıgımız bu çalısmada, PKOS ve kontrol grupları arasında polimorfizm sıklıkları ve genotip dagılımları açısından anlamlı istatistiksel farklılık yoktu (p>0.05). Çalısmamızda, ekson 2'deki T45G adiponektin gen polimorfizminin PKOS'daki klinik bulgular, antropometrik parametreler, serum androjen düzeylerindeki yükseklik ve adiponektin düzeylerindeki düsüklük ile iliskili olmadıgı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
PCOS is a famial disease causing endocrinologic and reproductive disorders. Yet, the genetic background of the disease is obscure. More than 30 genes have been investigated in studies on PCOS genetics. One of those genes is adiponectin gene. Although there are many studies on the relationship between adiponectin gene polymorphism and insulin resistance, very few studies have investigated adiponectine gene polymorphism in PCOS. In this study, where we investigated the relationship of polymorphism of adiponectin gene (T45G in exon 2) with the development of PCOS and insulin resistance, hyperinsulinemia, hyperandrogenemia, hypoadiponectinemia and clinical findings in women with PCOS. There was no statistically significant difference in the incidence of gene polymorphism and genotype distribution between PCOS and control groups (p>0.05). We have shown that polymorphism of T45G adiponectin gene in exon 2 is not related to clinical findings, antropometric parameters, increased serum androgen levels and decreased adiponectin levels in PCOS.