Ağartma şartlarının özellikle beyazlık derecesi ve kapma direnci göz önüne alınarak optimizasyonu
  1. Tez No: 19524
  2. Yazar: YILDIRIM POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu araştırmada deneysel çalışmalar ile pamuklu malların NaOCİ maddesiyle yapılan ağartma işleminde beyazlık derecesi ve kopma direnci göz önünde bulundurularak ağartma şartlarının optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yirmi değişik ağartma reçetesi ile çalışılmış ve testler sonucunda elde edilen sonuçlar ışığında en "optimal reçeteler ortaya çıkarılmıştır. Beyazlık derecesi renk ölçümü cihazı ile ve A.Berger'in formülü ile hesaplanmış, kopma direnci testi ise DİN 53857 no'lu Alman Endüstri Standardına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this reasarch, using experimental methods, bleaching conditions of cotton fabrics treated with NaOCl has been optimized taking into account the degree of whiteness and breaking strength. Twenty different recepies have been applied and optimum recepies were derived out of these tests. Degree of whiteness was measured with“Color Measurement Instrument”and calculated using A. Berger's formula. Breaking strength test was done in accordance with German Standarts Institute's test no DIN 53857. - m