Bireysel ve toplu ses çalışmalarında anatomik ve teknik problemlerin çözümü
Solution to anatomical and technical problems occured during vocal exercises in single and in group
  1. Tez No: 19525
  2. Yazar: Ş.İLKNUR OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ATAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
-v- OZET Bu araştırmada bireysel ve toplu ses çalışmaları sırasın da ortaya çıkan sorunların çözümü için önerilen yöntemler üze rinde duruldu. Sorunların tanınması ve çözümü için gerekli olan temel bilgiler gözden geçirildi. Anatomik sorunların bir takım patolojik nedenlere dayan dığı ve bunların çözümü için uzman hekimlere başvurulmasının gereği belirtildi. Bununla beraber, yanlış yöntemlerle yapılan ses çalışmalarının bu tür rahatsızlıklara neden olabildiği ve bunlardan kaçınmak için uygun nefes, uygun register ve uygun rezonatörlerin kullanılışı ile ilgili öneriler üzerinde durul du. Teknik problemler gözden geçirilirken, fizyolojik kökenli sorunlara ve bunların çözümü için önerilen yöntemlere değinildi. Fakat asıl sorunların ses eğitimcisi ile öğrencisinin kültürel formasyon farklılıklarından kaynaklandığına dikkat çekilerek, bu konuda ileri sürülen öneriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
-vı- SUMMARY SOLUTION TO ANATOMICAL AND TECHNICAL PROBLEMS OCCURED DURING VOCAL EXERCISES IN SINGLE AND IN GROUP This research is devoted to the study of the methods proposed in order to solve the problems occured during single and group vocal exercises. The basic data needed for the defi nition and solution of these problems were reconsidered. It was stressed that the anatomical problems were cau sed by pathological conditions and that they should be report ed to specialists for their solution. It was pointed out, how ever, that these kind of problems will be caused during the vo cal exercises performed with the wrong methods and that in or der to avoid them, one should use the proper breathing, regis ter and resonators. Proposals for their use were considered. While reviewing the technical problems, the ones of phy siological origins, also, were taken into consideration. The methods proposed for their solutions were underlined. It was stressed that the main issues take their roots from the dis- crepansies of the formation which may exist beween the educa tor and his/her student (s). Proposals on this matter were dis cussed.