Elektif cerrahi operasyon planlanan hastalarda preoperatif ve postoperatif anksiyetinin hasta memnuniyeti ile ilişkisi
The relationship between patient satisfaction, with preoperative and postoperative anxiety and who is undergoing ive surgery
- Tez No: 195245
- Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK ÖZCENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anesteziyoloji araştırmalarında anestezinin kalitesini belirlemek için anket araştırmalarını kullanmak yeni değildir. Buna rağmen anestezide hasta memnuniyetini değerlendiren az sayıda çalışma vardır ve çoğu günübirlik hasta çalışmaları ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada; elektif cerrahi planlanan hastalarda anestezi ile ilgili endişe nedenlerini belirlemek, preoperatif ve postoperatif anksiyete düzeylerini ölçmek, anksiyetenin hasta memnuniyeti ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya, Nisan 2007- Temmuz 2007 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalına elektif cerrahi nedeniyle başvuran yaşları 14 ile 65 arasında değişen 120 hasta alınmıştır. Çalışma verileri; durumluluk-süreklilik kaygı ölçeği ( STAI= State- Trait Anxiety Inventory ), anestezi ile ilgili endişe nedenlerini belirlemeye yönelik hazırlanan 12 soruluk bir anket ve ameliyat sonrası iyileşme kalitesini ölçen QoR- 40 anketi kullanılarak toplanmıştır. Preoperatif ve postoperatif dönemde hastalarla görüşülmüş ve anket formlarını doldurmaları istenmiştir. Çalışmanın sonucunda; kadınların preoperatif anksiyete düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu, anestezi ile ilgili en sık endişe nedenlerinin ameliyat sonrası uyanmamak, ameliyat sonrası ağrı, yoğun bakımda kalmak olduğu ve preoperatif anksiyetenin postoperatif hasta memnuniyeti ve ağrı kontrolü ile ilişkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Using the questionnaire investigations for determining the quality of anesthesia is not a new method in anesthesia investigations. However, there is a few study evaluating the patient satisfaction anesthesia and most of them are bordered with daily studies. In this study, we aimed to determine the reasons about the anxiety of anesthesia , measure the preoperative and postoperative anxiety levels and investigate the relationship between patient satisfaction and anxiety on patient who is undergoing elective surgery. In the study , 14-65 years, 120 patients ;who applied to Anestesiology Department of Çukurova Universty of Medicine for undergoing elective surgery between April 2007 ? July 2007 were incuded. At this study were collected by using the state-trait anxiety inventory (STAI), and a questionnaire composed of 12 questions which purpose to determine the reasons about anxiety of anesthesia and QoR-40 questionnaire which quantify the quality of postoperative recuperation. The patients were met on preoperative and postoperative periods and demanded to fill questionnare forms. At the end of the study, the preoperative anxiety levels were found higher in women then men, the most frequently reasons of anesthesia anxiety was never been awoken again, postoperative pain and stay in intensive care unit and postoperative anxiety was determined the relation with patient satisfaction and pain control.