Anestezi polikliniğinde bathe methodu kullanılmasının erişkinlerde preoperatif anksiyete, hasta memnuniyeti ve bireysel anestezi endişeleri üzerine etkisi
The effect of bathe method on preoperative anxiety, patient satisfaction and individual anesthesia concerns in anesthesia clinic
  1. Tez No: 613051
  2. Yazar: İSMAİL KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEMİL İSBİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve amaç: Preoperatif değerlendirme, hastanın anamnezinin alınması, laboratuvar incelemeleri ve anestezi risk belirlemesini içerir. Preoperatif vizitin en önemli amaçlarından bir tanesi de anksiyetenin giderilmesidir. Preoperatif anksiyete bireydeki hastalığa, hastanede yatmaya, anesteziye ve cerrahiye veya bilinmeyen bir nedene karşı gelişen hoş olmayan huzursuzluk durumu veya gerilim olarak tanımlanır. Bu anksiyete; cerrahiyi, anesteziyi ve postoperatif iyileşmeyi olumsuz etkiler. Anksiyeteyi ölçen testlerden biri olan APAİS, bu alanda yaygın kullanıma sahiptir. BATHE görüşme tekniği ise, hastaların kendilerini daha rahat ifade edebildiği, hekimlerin hastalara karşı empati kurmalarına olanak sağlayan kısa terapötik görüşme tekniklerinden bir tanesidir. BATHE; Background (arka plan), Affect (etki), Trouble (sorun), Handling (kullanma) ve Empathy (empati) başlıklarını içeren soruların baş harflerinden oluşur. Bu çalışmanın amacı; elektif cerrahi operasyon geçirecek ve genel anestezi alacak hastalarda anesteziye dair endişe nedenlerini belirlemek, bu hastaların preoperatif anksiyete düzeylerini ölçmek, preoperatif muayenede BATHE görüşme tekniği uygulanmasının preoperatif anksiyete ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Elektif şartlarda cerrahi planlanan ve anestezi yöntemi olarak genel anestezi uygulanacak ASA I-II grubu, 18-70 yaş arası 500 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif muayene öncesi tüm hastalardan; Demografik Bilgi formunu, Anestezi ile İlgili Endişe Nedenleri formunu ve APAİS formunu doldurmaları istendi. Daha sonra hastalar kapalı zarf randomizasyon yöntemi ile 250 kişilik iki gruba ayrıldı. Bulundukları gruplara göre BATHE anamnez veya standart anamnez yöntemleri uygulanarak hastaların preoperatif muayeneleri tamamlandı. Preoperatif muayene sonrası hastalardan APAIS-Çıkış formunu ve Hasta Memnuniyet Anketi formunu doldurmaları istendi. Bulgular: Tüm hastalarda anesteziye dair en çok korkulan üç neden sırasıyla; ameliyat sonrası uyanmamak, ameliyat sırasında uyanmak ve yoğun bakımda kalmak olarak sıralanmıştır. Kadınlarda, genç yaş grubunda, evli ve çocuk sahibi olanlarda, sigara ve alkol kullananlarda, daha önceden anestezi deneyimi olmayanlarda ve eğitim durumu yüksek olanlarda APAİS anksiyete skorları daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Preoperative evaluation includes taking the patient's history, laboratory researches and anesthesia risk determination. One of the most important aims of the preoperative visit is to relieve anxiety. Preoperative anxiety is defined as an unpleasant condition of disturbance or stress that develops against the patient's illness, hospitalization, anesthesia and surgery, or an unknown cause. This anxiety adversely affects surgery, anesthesia and postoperative recovery. APAIS, which is one of the tests that measure anxiety, has a common use in this issue. The BATHE interview technique is one of the short therapeutic interview techniques in which patients can express themselves more easily and allowing the physicians to empathize with patients. BATHE is an acronym for Background, Affect, Trouble, Handling and Empathy. The aims of this study are to determine the causes of the anxiety related to anesthesia, to measure their preoperative anxiety levels and to show the effects of preoperative BATHE interview technique on preoperative anxiety and patient's satisfaction in patients undergoing elective surgery with general anesthesia. Material and Method: ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II, five hundred adult patients that age of 18-70 years who undergo elective surgery with general anesthesia were included in the study. Before the preoperative examination of all patients; They were asked to complete the Demographic Information form, the form of the Causes of Anesthesia Concern, and the APAIS form. Then, the patients were divided into two groups of 250 patients with closed envelope randomization method. Preoperative examinations of the patients were completed by applying BATHE anamnesis or standard anamnesis methods according to their groups. After the preoperative examination, the patients were asked to complete the APAIS-Exit form and the Patient Satisfaction Questionnaire. Results: In all patients, the three most feared reasons about anesthesia were respectively; not waking up after surgery, waking up during surgery and staying in intensive care unit. APAIS anxiety scores were found to be higher in women, in young patients, in patients that have marriage and children, in smokers and alcohol users, in patients that had no previous anesthesia experience and in patients with high educational status.