Aterosklerotik oklüziv koroner arter hastalığı ve koroner arter ektazisi ile normal koroner arter anatomili olgularda serum adiponektin düzeylerinin karsılastırılması
Comparison of the serum adiponectin levels in patients of atherosclerotic occlusive coronary artery disease and coronary artery ectasia with normal coronary anatomy
  1. Tez No: 195258
  2. Yazar: ÜNAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Antiinflamatuar ve antiaterojenik etkileri ile aterosklerozisin baslangıç veprogresyonunda koruyucu etkilerinin olduğu bildirilen adiponektin, adipoz dokudansalgılanan sitokinlerden biridir. Bu çalısmada amaç; aterosklerotik oklüziv koronerarter hastalığı (AOKAH), Koroner arter ektazisi (KAE) ve normal koroner anatomiliolgularda serum adiponektin düzeylerini karsılastırmak ve adiponektinin,aterosklerotik KAH'ın belirlenmesinde ve öngörülmesinde, kabul edilen klasik riskfaktörleri arasındaki yerini ve değerini arastırmaktır.Çalısmaya 25 kontrol grubu, 25 AOKAH hasta grubu ve 38 KAE hasta grubuolmak üzere toplam 88 hasta alındı. Koroner anjiyografilerinde normal koroneranatomi tespit edilen kisiler kontrol grubu olarak kabul edildi. Kontrol grubuhastalarının koroner damar çapları referans kabul edilerek, bu değerlerden 1.5 katgenis segment/segmentleri olan hastalar KAE olarak, koroner damar çapında %70stenoz saptanan hastalar ise AOKAH olarak kabul edildi. Adiponektinin KAHvarlığını tahminde öngörüsel değeri lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi.Serum adiponektin düzeyleri kontrol, AOKAH ve KAE gruplarında sırası ile;6,73 ± 4,0; 3,30 ± 1,96 ve 4,31 ± 2,02 ?g/dL olarak tespit edildi. Adiponektindüzeyleri AOKAH ve KAE grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarakbelirgin bir sekilde düsüktü (sırası ile; p0.05).Adiponektinin KAH'ı tespit etmede istatiksel olarak diğer risk faktörlerindenbağımsız ve ileri düzeyde anlamlı bir risk faktörü olduğu bulundu [(ß=0.725, p=0.001,%95 CI (0.604-0.870)].Koroner arter hastalığının varyantı olarak kabul edilen KAE'de, serumadiponektin düzeyleri ile ilgili literatürde bir çalısma bulunmamaktadır. Bu bakımdançalısmamız ilkti. Biz KAE'de adiponektin düzeylerini düsük olarak bulduk veAOKAH ile KAE arasında adiponektin düzeyleri bakımından anlamlı bir farklılıktespit etmedik. Ancak adiponektin düzeylerinin KAH belirlenmesinde değerli birsitokin olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Adiponectin that is known have a protective role against atherosclerosis (in thebeginning and at progression) with anti-inflammatory anti-atherogenic affect is one ofthe cytokins eluted from adipose tissue. The purpose of this study is to compare thelevels of serum adiponectin in atherosclerotic occlusive coronary artery disease(AOCAD), coronary artery ectasia (CAE) and normal coronary anatomy and toinvestigate the status and the applicability of adiponectin among the accepted classicalrisk factors in determining and predicting atherosclerotic CAD.Total of 88 patients were included in this study (25 control groups, 25AOCAD groups and 38 CAE patient groups). The patients which are stated as normalcoronary anatomy in their coroner angiographies are accepted as control group. Byaccepting as a reference the diameters of coroner arteries of control group patients,while the patients with 1.5 times larger segment/segments than references areaccepted as CAE, the patients with %70 stenosis in their coronar artery diameters areaccepted as AOCAD. The predicted value of adiponectin in the determination of CADis evaluated with logistic regression analysis.Serum adiponectin levels are determined in control, AOCAD and CAE groupsas; 6.73 ± 4, 3.3 ± 1.96, 4.31 ± 2.02, respectively. Adiponectin levels in AOCAD andCAE were manifestly low statistically according to control group (p0.05). Adiponectin was found as a more important and independentrisk factor than other risk factors in the determination of CAD [ß=0.725, p=0.001,%95 CI (0.604 - 0.870)].There is no study in literature about the serum adiponectin levels in CAEwhich is accepted as a variant of CAD. From this point of view, our study was thefirst about this subject. We have found the adiponectin levels as low in CAE and havenot determined a meaningful difference between AOCAD and CAE in terms of serumadiponectin levels. However, we have agreed that the adiponectin levels can be avaluable cytokin in CAD determination.