Mitral anüler kalsifikasyonda arteryal stifnes incelemesi
Investigation of arterial stiffness in mitral annular calcification
  1. Tez No: 248083
  2. Yazar: KAYIHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Belirgin koroner arter hastalığı olmayanlarda subklinik aterosklerozun göstergesi olan mitral anüler kalsifikasyon ile arteryal stifnes arasındaki ilişkiyi inceledik.Yöntem: Çalışmaya kardiyoloji polikliniğine başvuran ve ekokardiyografi tetkiki yapılan, çalışma kriterlerine uygun 42 mitral anüler kalsifikasyonlu hasta ile mitral anüler kalsifikasyonu olmayan 41 kontrol grubu hastası alındı. Ekokardiyografide mitral anüler kalsifikasyon tespit edilen hastalarda arteryal stifnes değerlendirildi.Bulgular: Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara, hipertansiyon ve diyabetes mellitus varlığı, obezite, kalp hızı, diyastolik kan basıncı, lipid paneli (düşük yoğunluklu lipoprotein- kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein- kolesterol, trigliserit, total kolesterol) ve ilaç kullanımı açısından anlamlı fark bulunmadı. Ancak arteryal manşon ile ölçülen sistolik kan basıncı ve nabız basıncı değeri mitral anüler kalsifikasyonlu hastalarda anlamlı olarak daha fazla bulundu (sırasıyla p= 0,02; p= 0,003).
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated relation between mitral annular calcification and atherosiclerosis in patients who did not have clear coronary artery diseases.Method: 42 patients with mitral annular calcification and 41 patients without mitral annular calcification, admitted to cardiology out-patient clinic and evaluated with echocardiography, according to study criteria. Arterial stiffness was evaluated in patients with mitral annular calcification detected on echocardiograhic examination.Results: Significant differences between two groups (study and conrtol ) for age, gender, cigaratte smoking, hypertension, diabetes mellitus, obesity, heart rate, diastolic blood pressure, lipid profile (low density lipoprotein-cholesterol, high density lipoprotein-cholesterol, trigliserids and total cholesterol) and drug use. However, systolic blood pressure and pulse pressure measured using sphygmomanometer was found to be significantly higher for patients with mitral annular calcification (p=0,02; p= 0,003, respectively). Average pulse wave velosity values in study group and control group were 12,2±2,3 m/sec and 10,1±1,3 m/sec, respectively (p=0,0001). Mitral annular calcification and diastolic blood pressure of brachial artery were found to be independent determiner for pulse wave velosity via bivariate corelation and multivariate lineer regression analysis (p=0,0001; p= 0,04, respectively).Conclusion: We found that mitral annular calcification, indicator for subclinic atherosiclerosis, was an independent determiner for pulse wave velosity which was considered as gold standart for arterial stiffness. It is consedered that cardiovascular risk may be reduced by impeding developing arterial stiffness with management of atherosclerotic risk factors (hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, smoking) along with detecting mitral annular calcification at early stage. In order to support this idea, more studies, and trials enrolling more sample size are needed.