2001-2006 yılları arasında Şanlıurfa merkez verem savaş dispanserinde takip edilen tüberküloz olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of the tuberculosis cases who followed ud at Şanliurfa central tuberculosis control dispensary between 2001-2006 years
  1. Tez No: 195274
  2. Yazar: ŞENAY KOÇAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK, YRD. DOÇ. DR. ERKAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa Merkez Verem Savaş Dispanserinde 2001-2006 yılları arasında izlenen tüberküloz olgularının retrospektif tipte epidemiyolojik araştırma yöntemiyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belirtilen yıllar arasında tedaviye alınan 1287 hastadan 1103 hastanın dosya bilgisine ulaşılmıştır (%85.7). Olguların %59.7'si erkek, yaş ortalaması ise 27.9' dur. Olguların %23.9'unu 15 yaş altı çocuk nüfus oluşturmuştur. Olguların %70.6'sı alt sosyoekonomik düzeyde yaşamaktadır. Olguların %38.8'inin temas öyküsü vardır ve ortalama hane içi temaslı kişi sayısı 5.6 dır. Çalışmada akciğer dışı tüberküloz (AD TB) oranı ise %28.8'dir. Kadınlarda AD TB, erkeklerde Akciğer tüberkülozu (AC TB) anlamlı olarak yüksektir (p0.05). Çalışmadan elde edilen bulgular, Şanlıurfa'da Tüberkülozun etkin kontrolü, tanı ve tedavi hizmetlerinin sürekliliği için, hizmet sunum sisteminin ilin özelliklerine uygun olarak düzenlenmesini, alt yapının iyileştirilmesini, sağlık çalışanlarının ve toplumun bilinçlendirilmesine yönelik sağlık eğitimi programlarının yapılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the tuberculosis cases retrospectively followed up at Şanlıurfa Central Tuberculosis Control Dispensary between 2001-2006. 1103 case records could be reached of 1287 patients under the treatment among these years. Of those 59.7% was male, the mean age was 27.9. 23.9% of the cases were children with the age of lower than 15 years. 70.6% of the cases were living at low socio-economic conditions. 38.8% of the cases had (+ ) history of TB contact and the mean of the contacted household members was 5.6. The rate of the extrapulmonary tuberculosis (EP TB) were 28.8%. The percentage of EP TB were significantly higher in females than in males (p0.05). Findings of this study showed the necessity the improment of the services according to the characteristics of the province and infrastructure, the development of the health education program regarding to health professionals and community for effective and sustainable controll and diagnosis and treatment of TB in Şanlıurfa.