Retrospektif bir çalışma: 2001-2005 yılları arasında Adana İl Emniyet Müdürlüğü'ne yansıyan cinsel taciz vakalarının incelenmesi
A retrospective study: The research of the sexual harrassments which were reflected on the Adana Police Department between the years of 2001-2005
- Tez No: 205458
- Danışmanlar: PROF. TURAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
iiiÖZETRETROSPEKTİF BİR ÇALIŞMA: 2001-2005 YILLARI ARASINDA ADANA İLEMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE YANSIYAN CİNSEL TACİZ VAKALARININİNCELENMESİAyhan KARAYELYüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Turan AKBAŞEylül 2006, 65 sayfaBu çalışmanın amacı, Adana İl Emniyet Müdürlüğüne yansıyan cinsel tacizvakalarının bazı demografik özelliklere (yaş, cinsiyet, öğrenim durumu vb.) göreincelemektir.Araştırmada 2001-2005 yılları arasında meydana gelen ve Adana EmniyetMüdürlüğü kayıtlarına geçen 277 cinsel taciz olayı incelenmiştir. Verilerin analizi içinfrekans ve yüzde analizi uygulanmıştır.Yapılan araştırma sonucunda, her yaş ve eğitim durumundaki insanların cinseltacize uğrayabileceği ancak 7-18 yaş aralığındaki çoğunluğu öğrenci olan bireylerin budurumla daha fazla karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Tacize uğrayanlar cinsiyetaçısından değerlendirildiğinde erkeklerin de tacize uğradığı ancak kadınların budurumla erkeklere oranla daha fazla karşılaştıkları görülmüştür. Cinsel taciz olaylarınınaçık alanlarda daha fazla gerçekleştiği görülmektedir.Anahtar Sözcük: Cinsel Taciz
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTA RETROSPECTIVE STUDY: THE RESEARCH OF THE SEXUALHARRASSMENTS WHICH WERE REFLECTED ON THE ADANA POLICEDEPARTMENT BETWEEN THE YEARS OF 2001-2005Ayhan KARAYELMA Thesis, Department of Education SciencesSupervisor: Prof. Dr. Turan AKBAŞJuly-2006, 65 PagesThe purpose of this study is to examine the sexual harrassment incidents whichwere reflected on the Adana Police Department, acording to the charactistics ofpopulation, such as age, sex, educational level etc.In the research, 277 sexual harrassment incidents which were registrated by theAdana Police Department between the years of 2001-2005, have been examined. Thefrequency and the percentage analysis had been carried out in order to analyze all thedatas.In the conclusion of the research, it is observed that the people of all ages,regardless of educational level were subjected to sexual harrasment. But, individualsranges between the age of 7-18, mostly consist of students, have been encounteredmore frequently than the others. When the each individual have been investigated interms of the sex, it is seen that the males are encountered to the harrassment too but thefemales are more than them. It is observed that the sexual harrassment incidents havebeen occured more in the open spaces.Key Word: Sexual Harrassment