Kronik viral hepatit b olgularında yaşam kalitesi ve depresyon
The quality of life and depression in chronic viral hepatitis b cases
- Tez No: 195273
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN ALTINDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Antiviral tedavi almayan nonsirotik kronik hepatit B hastaları ve inaktif HBsAg taşıyıcılarının sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi ve depresyon yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Gastroenteroloji Polikliniklerinde takip edilen 30 kronik hepatit B hastası, 30 taşıyıcı ve kontrol grubu olarak 30 doğal bağışık olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgulara sosyodemografik veri formu, SF-36 (Short Form-36) ölçeği ve BDE (Beck Depresyon Envanteri) uygulandı. Bulgular: Hasta grubunda BDE skorları kontrollere göre anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. BDE skorları taşıyıcı grubunda kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur. Hasta grubunda kontrol grubuna göre yaşam kalitesinin fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, vücut ağrısı, genel sağlık, canlılık, sosyal fonksiyon, emosyonel rol güçlüğü, mental sağlık alanlarında anlamlı düzeyde daha kötü olduğu saptanmıştır. Fiziksel fonksiyon, vücut ağrısı, genel sağlık, canlılık alanlarında taşıyıcı grubun yaşam kalitesinin sağlıklı kontrollerden daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: HBV ile kronik enfekte kişilerin takip ve tedavisi sırasında ruhsal durumlarının gözardı edilmemesi, saptanan psikiyatrik bozuklukların etkin şekilde tedavi edilmesi bu olguların sağlıkla ilişkili yaşam kalitelerinin artmasını sağlayacaktır. Bu olgulara aile hekimliği, psikiyatri, gastroenteroloji ve enfeksiyon hastalıklarını içeren multidisipliner yaklaşımların önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine non-cirrhotic chronic hepatitis B cases who have not received antiviral therapy and to determine the inactive HBsAg carriers for health-related quality of life and depression. Methods: In this study 30 chronic hepatitis B cases, 30 carriers and as a control group 30 naturally immunized cases who were followed up at Harran University Faculty of Medicine Hospital Infectious Disease and Gastroenterology-Hepatology Clinics were included. Sociodemographic data form, the Short Form?36 (SF-36) measurement and Beck Depression Inventory (BDI) were performed to all cases included in this study. Findings: In chronic hepatitis B group, the BDI scores were significantly higher than the BDI scores of the control group. The BDI scores of the carriers were higher than the BDI scores of the control group. Physical functioning, role limitation ? physical, bodily pain, general health, vitality, social functioning, role limitation ? emotional, and mental health domains of the life quality were worse in the chronic hepatitis B patients as compared to the controls. At physical functioning, bodily pain, general health, vitality domains, the life quality were found to be lower than the healty control group. Results: During the follow up and treatment of the chronically infected HBV cases, a careful approach to the mental status and effective treatment to the detected psychiatric disorders will provide an increase in the quality of life of these cases. It is obvious that multidiciplinary approaches such as family medicine, psychiatry, gastroenterology and infectious disease is a necessity for these cases.