Erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu hastalarında oksidatif metabolizmanın değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative metabolism in adult attention deficit/hyperactivity disorder
- Tez No: 195280
- Danışmanlar: DOÇ. HALUK SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Psikoloji, Biochemistry, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Erişkin Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (E-DEHB) hakkındaki farkındalığın giderek arttığı psikiyatrik bozukluklardandır. E-DEHB'in kesin nedenleri henüz bilinmemekle birlikte nörokimyasal ve nöroanatomik bozuklukların yanı sıra, genetik etmenler ve çevresel etmenler de tartışılmaktadır. Biz bu çalışmada EDEHB'de oksidatif metabolizmanın durumunu ve oksidatif metabolitlerin tanısal bir araç olarak kullanılıp kullanılamayacağını incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya dâhil edilen olgulardan ve sağlıklı kontrollerden usulüne uygun olarak alınan serum örneklerinde toplam antioksidan seviyesi (TAS), toplam oksidan seviyesi (TOS) ve Oksidatif stres indeksi (OSİ), Harran Üniversitesi Biyokimya Labarotuvarı'nda çalışıldı. Sonuçlar gruplar arasında kıyaslandı ve tanısal performans değerlendirmesi için ROC eğrisi çizdirildi. Sonuçlar: Eştanılı olgular ile yalnız E-DEHB'li olgular arasında ölçülen hiçbir değer açısından anlamlı fark yoktu ancak hastaların TAS, TOS ve OSİ'si kontrollerden anlamlı olarak yüksekti. TAS 2.1855 ?mol Trolox Eqv./L serum değeri üzeri için %80 duyarlılıkta ve %100 özgüllükte, TOS 9.8575 ?mol H2O2 Eqv. / L serum değeri üzeri için %86 duyarlılıkta ve %100 özgüllükte ve OSİ 6.0216 değeri üzeri için %70 duyarlılıkta ve %100 özgüllükte DEHB öngörülebilmekteydi. Tartışma: E-DEHB'de oksidatif denge bozulmuştur. Antioksidan düzeyi, oksidan artışına karşı dengeliyici olarak artmış olabilir. Oksidatif parametreler E-DEHB tanısı için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder (A-ADHD) is one of the psychiatric disorders which awareness is growing. The exact causes of A-ADHD still unknown, in addition to neurochemical and neuroanatomic disorders, genetic and environmental factors are discussed in etiology. In our study we aimed to evaluate the oxidative metabolism?s status and investigate whether oxidative metabolites can be used as diagnostic tools or not in A-ADHD. Method: Blood samples were taken from enrolled subjects in appropriate way and Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS), and Oxidative Stress Index (OSI) were studied in Harran University Biochemistry Labs. Results were compared between groups and ROC curve was drawn in order to evaluate diagnostic performances. Results: There was not a significant difference between comorbid cases and only AADHD patients in terms of measured values but patients? TAS, TOS and OSİ were significantly higher than controls. A-ADHD can be predicted for TAS over 2.1855 ?mol Trolox Eqv./L level with 80% sensitivity and %100 specificity; TOS over 9.8575 ?mol H2O2 Eqv. / L level with 86% sensitivity and %100 specificity; and OSİ over 6.0216 with 70% sensitivity and 100% specificity Discussion: In A-ADHD, oxidative balance is impaired. High antioxidant levels may be compensatory increase against oxidant increase. Oxidative parameters may be used in A-ADHD diagnosis.