Astma ve akut bronşioliti olan çocuklarda vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), interlökin 2 reseptörü (IL2R), interlökin 4 (IL4),transforme edici büyüme faktörü beta2 (tgfβ2) ve eozinofilik katyonik protein (ECP) düzeyleri
Serum levels of vascular endothelial growth factor (VEGF),interleukin 2 receptor (IL2R), interleukin 4, transforming growth factor beta2 (tgfβ2) and eosinophilic cationic protein (ECP) in children with asthma and acute bronchiolitis
  1. Tez No: 195297
  2. Yazar: HACER YEŞİM KURAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Astma havayolları ve akciğerlerde artmış vaskülarite, vasküler permeabilite ve remodeling (yeniden yapılanma) gelişebilmesi ile karakterize, en sık görülen kronik inflamatuar hastalıklardan biridir. Birçok büyüme faktörü ve sitokinin etyopatogenezde rol oynadığının belirlenmesine karşın hâlâ aydınlatılamamış birçok nokta bulunmaktadır. Bu çalışma; astma atağı ve akut bronşiolit geçiren çocuklarda tedavi öncesi ve sonrası serum vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), interlökin-2 reseptörü (IL-2R), interlökin-4 (IL-4), transforming büyüme faktörü ß2 (TGF-ß2) ve eozinofilik katyonik protein (ECP) düzeylerini saptamak ve VEGF ile TGFß2'nin akut bronşiolitli olguların ayırıcı tanısında belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek amacıyla yapıldı. Astma tanısı Amerikan Toraks Derneği kriterlerine, akut bronşiolit tanısı Türk Toraks Derneği kriterlerine göre konuldu. Astmalı hasta grubu yaşları 3-18 yaş arasında değişen 12 kız, 16 erkek toplam 28 hasta ve akut bronşiolitli olgular yaşları 0-2 yaş arasında değişen 13 kız 15 erkek toplam 28 hastadan oluşturuldu. Kontrol grupları, her grup için kendi yaş grubuna uygun 7'şer kız 7'şer erkek toplam 28 sağlıklı çocuktan oluşuyordu. Mediatörler ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Astma atağı ve akut bronşiolit geçiren çocuklarda serum VEGF, TGF-ß2, IL-4, IL-2R ve ECP düzeyleri tedavi öncesinde kontrollerden anlamlı olarak yüksekti (p0.05), sistemik steroid tedavisi alanlarda (orta atak) tedaviden sonra VEGF, IL-4, IL-2R ve ECP düzeyleri kontrollerden daha yüksekti (p< 0.0001).Sonuçta remodeling'de önemli rolü olduğu belirtilen VEGF ve TGF-ß2'nin astma ve akut bronşioliti birbirinden ayırt etmede faydalı olmadığını, proflaktik tedavinin remodeling gelişmesini önlemede yararlı olduğunu, bu nedenle proflaktik tedavinin öneminin vurgulanması gerektiğini ve yine de anti-VEGF gibi tedavi seçeneklerinin araştırılmasının uygun olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Asthma is a leading cause of chronic inflammatory disease with increased vascularity, vascular permeability, airway and lung tissue remodeling. Although, various growth factors and cytokines have been implicated in the etiopathogenesis of the processes, the role of all the factors and cytokines are not known very well. The aim of this study is to determine the serum levels of vascular endothelial growth factor (VEGF), interleukin-2 receptor (IL-2R), interleukin-4 (IL-4), transforming growth factor beta2 (TGFß2), and eosinophilic cationic protein (ECP) in acute astmatic children and acute bronchiolitis before and after treatment and to see if VEGF and TGFß2 can be used as a clinical marker for differential diagnosis of acute bronchiolitis from asthma. Asthma diagnosis is made according to the American Thoracic Society criteria and acute bronchiolitis diagnosis is made according to the Turkish Thoracic Society criteria. The study group consisted of 28 asthmatic children, 12 girls,16 boys, between 3-18 ages and 28 acute bronchiolitic children 13 girls, 15 boys, between 0-2 ages. Control group consisted of 28 healthy children 14 girls and 14 boys, in the same age range for every group. All these parameters were measured by ELISA.